Citat:
Biståndspolitiken går helt emot idén att man ska vara varsam med var pengarna går. Vi ger bistånd till talibanerna t.ex., samtidigt som det går hemlösa här på Sveriges gator. Det är värre än bara naivitet - det är ondska. Det sker med AVSIKT för att förstöra västvärlden och för att låta fienden vinna. Arbetande svenskar tvingas betala skatt till talibaner. Slavmoral!
Kolosserbrevet 4:5
Svenska Folkbibeln
5 Uppträd förståndigt mot dem som står utanför och ta vara på varje tillfälle.
Lukas 14:28-29Nu säger du "flyktigar" igen. Se så lömskt offerkoftan glider in i språket. I verkligheten är det så att migranterna består mestadels av skäggiga män i militär ålder. Kristendomen är inte pacifistisk - om den vore pacifistisk så skulle Jesus inte med våld ha jagat ut pengadrivarna från templet (Johannes 2:15). Nu är pengadrivarna och fienden i vårt land och vårat tempel och vi svarar med att demonisera den svenske arbetaren och glorifiera gangsterrapparen! GANGERRAPPAREN - symbolen för moderna sverige och den som upphöjs av SLAVMORALEN.
28 Om någon av er vill bygga ett torn, sätter han sig då inte först ner och beräknar kostnaden för att se om han har råd att slutföra bygget? 29 Annars, om han har lagt grunden men inte kan bygga färdigt, är det fara värt att alla som ser det kommer att håna honom 30 och säga: Den mannen började bygga men kunde inte slutföra bygget. 31
5 Moseboken
3 Du skall inte ingå släktskap med dem. Dina döttrar skall du inte ge åt deras söner och inte ta deras döttrar åt dina söner. 4 Ty de kommer då att leda dina söner bort från mig till att tjäna andra gudar, och Herrens vrede skall då upptändas mot er och han skall snabbt förgöra dig. 5 Men så här skall ni göra med dem: Ni skall bryta ner deras altaren, slå sönder deras stoder, hugga ned deras aseror och bränna upp deras avgudabilder i eld. 6 Ty du är ett heligt folk inför Herren, din Gud. Dig har Herren, din Gud, utvalt att vara hans egendomsfolk framför alla andra folk på jordens yta.
Okej, Bibelns insamling av bistånd var bara till kristna församlingar i andra städer som var i behov av hjälp, inte till folk inom andra religioner, så jag ska erkänna att dagens biståndspolitik snarare bygger på modern humanism än på kristendom. Men humanismen har en kristen grund. Det grundas på kristna ideer såsom "Här är ingen jude eller grek, man eller kvinna, slav eller fri".
Bilateralt bistånd är komplicerat. Dvs att staten ge rdirekt till fattiga stater. Tanken är att ledarskap och korruptionsbekämpning ska utvecklas inom landet, istället för inom externa organisationer. Men Afghanistan får väl inget bilateralt bistånd, och tar inte emot annat bistånd från Sverige heller efter koranbränningarna? Bl.a. svenska afghanistankommitten förmedlar frivilliga bidrag. Syftet är att biståndet inte ska gå till politikerna, utan till skolor och sjukhus, som katastrofhjälp och för att befolkningen ska kunna försörja sig själva och utveckla moderna värderingar (humanistiska, vetenskapliga).