Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2023-07-28, 16:39
  #13
Medlem
Gabriel Knights avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HenAnnan
Du har ju rätt i sak. Men då kan man ju säga att de allmänna pensionerna inte samlas in av staten utan pensionssystemet använder statens insamlingsverktyg etc. Och samma sak gäller väl nästan allt som staten gör.

Det jag menar är att kyrkor, samfund, politiska organisationer, bostadsrättsföreningar, idrottsklubbar och alla andra bör sköta sin egen uppbörd. Och att man skall bevaka så att utländska intressenter (läs utländska salafister, moskoviter och andra extremister) inte skall kunna gynna någon organisation som verkar i Sverige. Precis som företagen övervakas skall organisationer övervakas. Men staten bör begränsa sig just till övervakning, inte införsel av medlemsavgifter etc.


Aha, då förstår jag hur du menar. Tack för klargörandet
Citera
2023-12-21, 10:35
  #14
Medlem
Egyptsons avhandling skall nu vara åtalsanmäld. Av Önep.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback