https://www.dn.se/debatt/dags-for-sk...en-och-staten/
Saxar ur Sameh Egyptsons debattartikel i DN ang att muslimska organisationer i Sverige under årtionden samtidigt som de fått miljonbidrag från svenska staten i förhoppningen att de ska verka för demokratiska principer har verkat för raka motsatsen, alltså strypt yttrandefrihet och ett totalitärt styrelseskick.
"I och med den stora migrationen som skett från muslimska länder till Sverige grundades 1981 Islamiska samarbetsrådet (ISR) av muslimska samfund som finns inom Myndigheten för stöd till trossamfund. Denna myndig*het tillkom för att dela ut statliga stöd till andra religiösa samfund i syfte att rättfärdiga det dåvarande stödet till Svenska kyrkan. Det har samtidigt funnits en tro på att rådet och dess organisationer automatiskt skulle följa den svenska sekulära demokratiska ordningen.
Korankrisen visar att vissa islamiska organisationsledare sviker de demokratiska värderingarna och drivs av en totalitär ideologi med en fundamentalistisk tolkning av den okränkbara Koranen. Organisationernas uttalanden kan vara grunden för den felaktiga bilden att svenska staten ligger bakom koranbränning och uttalandena kan även uppfattas som hets mot svenska myndigheter.
Den enda logiska slutsatsen är att vi nu måste skilja moskén och staten från varandra, på samma sätt som man tidigare gjort med Svenska kyrkan och staten.
Att kritisera myndig*heterna i samband med koranbränningar förstärker den fel*aktiga uppfattningen att svenska staten skulle vara medskyldig."
Känns som han har en poäng i att det är dags att skilja kassakon staten från moskén precis som man gjorde med svenska kyrkan år 2000.
Finansieringen borde inte vara ett problem med tanke på det stora antalet muslimer i vårt land och deras brinnande engagemang med tanke på reaktionerna på koranbränningarna etc.