Citat:
Ursprungligen postat av
GustavAdam
Jag skulle vara mest darrig på manschetten om jag vore delägare i en liten förening där något ljushuvud till ” bostadsutvecklare” bildat maxbelånad förening med 6 st små bostadsrätter i någon gammal grosshandlarvilla. Om en tomte där i fyllan somnar sittande på golvbrunnen i duschen då är den föreningen nära ruinens brant.
Jag känner till radhus/parhus i bostadsrättsform där det är 20medlemmar i föreningen. Föreningen har dessutom ett lån på ungefär 13tusen/kvm.
Jag tycker det är en hög belåning för att vara enkla radhus/parhus, kostnaden för dessa är inte allt för dyr. Jag tycker även att det är en liten förening. De föreningar jag bott i innan har varit ca 100medlemmar. Dock var det lägenheter i olika storlekar och inte 20 stora radhus/parhus. De försöker säljas för ca 4-5miljoner, där man har ytterligare lån på drygt 1.3miljoner via föreningen. För det priset kan du kan köpa en nyproducerad villa i samma område.
Konstig värdering av mäklaren kan jag tycka. Men de objekt som är ute verkar inte gå att sälja för det priset. Men det kanske dyker upp någon tillräckligt desperat som köper, vem vet.