Citat:
Ursprungligen postat av
DrunkenZealot
Nej, det är inte samma sak. Du skulle lätt kommit upp i 5 knop med en enkel drönare som går på el. När de hör hangarskeppet komma, så räknar man ut kursen och stävar i kollisionskurs. Finns inga motmedel emot detta.
Dina magnet minor åker ju rakt upp. Det förutsätter endera extrem tur eller extremt många minor.
Nej, det finns inte en chans att din 1 meter långa och solcellsdrivna drönare skulle kunna hålla 5 knop. Med en vattenlinjelängd på 1 meter, så kan du inte komma upp i mer än 2,4-2,5 knop, utan ett planande skrov och därmed extremt ökat kraftbehov. Låt oss först beakta vad du måste ha med dig på din drönare:
1 - Satellitradio för samband.
2 - En släphydrofon för att kunna upptäcka fiendens fartyg.
3 - En verkansladdning på minst 200kg, men mera rimligt minst ett halvt ton.
4 - Batterier som kan göra det möjligt för dig och din släphydrofon att hålla 5 knop, driva din sonar och din satellitradio under hela natten, under molniga dagar och längre norrut, självfallet under hela vinterhalvåret.
5 - Solcellsyta nog för att ladda all denna energi.
6 - En skrovlängd på minst 5 meter, för att möjliggöra en maxhastighet på 5 knop.
Redan där så är vi inne på en plattform som är stor nog att betraktas som ett fartyg om det över huvud taget är tekniskt möjligt oavsett fartygsstorlek.
Hade du gått med på att även ha segel, så skulle du
kanske kunnat komma undan med en farkost i samma storlek som Saildrone Surveyor d.v.s. 20-30 meter längd, men då får du acceptera en farkost som syns på radar på några hundra kilometers håll och som inte kan "anfalla" ett mål, om inte vindriktningen är rätt.