Citat:
Ursprungligen postat av
GrillTekniker
Tack, det är ju denna typen av värmerkord som nyheterna borde fokusera på - medeltemperaturrekord. Vad rekordet är på en viss specifik plats där det råkar finnas en mätstation är ganska ointressant, men det känns som att nyheterna fokuserar mer på dessa få minuter/timmar av "extremvärme" istället för det som faktiskt säger någonting.
Kan bara hålla med. I klimatsammanhang när temperaturen ökar globalt ökar sannolikheten för högre och högre temperaturer, vilket genererar temperaturrekord. Värdet i media är väl kanske att upplysa allmänheten om höga temperaturer som människor kan förbereda sig inför. Men fler temperaturrekord är inget annat än att förvänta när planeten värms upp.
Även väderhändelser på global skala har sina väderbetonade variationer (ENSO är en sådan som är med och driver rekorden som är i ropet just nu) som är förenade med slump. Så enskilda dagar säger inte så mycket om klimatet förutom att de bekräftar vad vi redan visste iom klimatförändringen som nu sker. Det blir varmare och vi kan vänta oss fler rekord.
Brukar likna det vid en tärning. Varje individuellt kast är slumpmässigt, men klimatet viktar tärningen så att vissa utfall blir vanligare. En vikning som kontinuerligt förändras i favör till högre utfall.
Det är också främst enskilda rekord som brukar bemötas av "skeptiker" som istället blundar för trenderna, som klimatet egentligen utgörs av.
Tidningar kan fylla en viktig samhällsfunktion. Men de vill också sälja lösnummer.