Citat:
Ursprungligen postat av
vittbrus
Det är tekniskt möjligt att för den stora allmänheten blocka tex twitter och tiktok. Alla diktaturer använder sig av det i praktiken men det finns sätt att kringgå det hela, som tex lokala proxyservrar.
I Irans regering finns tex ett departement som kallas ”Islamisk kultur och vägledning” och skall hindra allt befrämjande av västerländsk eller icke-islamisk livsstil, kärlek, sex, och så som att ha en hund som husdjur, äta fläsk och dricka alkohol osv. All kritik av islam är förbjuden och kan leda till dödsstraff. 2022 avrättade 576 personer i Iran, enligt Amnesty I.
Efter att 22-åriga Mahsa Amini gripits av den iranska sedlighetspolisen och mördats svarade landets befolkning med en omfattande protestvåg. Den iranska regimen kontrade snabbt med att strypa internetåtkomsten i landet, ett vanligt tilltag i regioner som styrs av diktatoriska regimer. Man kan väl konstatera att vi lever farligt i EU när vi låter vår frihet steg för steg krympas ner.
Det absolut svåraste med uppror - använder det som paraplybegrepp här - är att uppnå kritisk massa. Traditionellt har det inte skett förrän tillräckligt många har så lite kvar att förlora att de helt slutar bry sig om konsekvenser. Den uppenbara risken är förstås att bli angiven av någon som inte stöder upproret innan bollen kommit i rullning.
Internet har gett nya möjligheter. Man kan nå ut brett, samtidigt som man håller sig anonym gentemot potentiella angivare. Bollen behöver inte komma i rullning lika snabbt, utvecklingen kan ske långsammare. Ett fantastiskt verktyg för anstiftare.
Ur makthavarnas synvinkel är det minst sagt en strategiskt riktig åtgärd att stänga av nätet när det börjar bubbla i grytan.