Citat:
Ursprungligen postat av
Rallyjonny
Herregud detta land! E det bara på oss som heter Svensson i efternamn o som pratar svenska flytande som det krävs en jävla massa referenser på innan en ny anställning. Fan inte klokt det här landet!
Att inte kolla referenser med skola eller annat för att jobba som läkare borde fan rendera i ett långt fängelsestraff för berörd person.
Det är ju faktiskt sinnessjukt, oss infödda svenskar har man ju bakgrundskoll flera generationer bakåt, inte minst genom brottsregistret på ett sätt som är omöjligt när det gäller invandrare från korrupta u-länder.
Därför måste man stänga dörren till många typer av jobb för dessa människor. Kommer man hit från Somalia ska man inte kunna jobba inom rättsväsendet och andra myndigheter.
Vi kan inte veta vilket bagage eller vilka avsikter dessa människor har.