Citat:
Ursprungligen postat av
Tor-Odensson
Ja märkligt. Kan det vara så att man nedlade fallet, för att Nawal Ali Salad är somalier och man fruktade rasistanklagelse? Eller var det bristande polisiärt arbete, t.ex. att examensbeviset ej jämfördes/avstämdes med Ladok?
Helt otroligt konstigt att polisanmälan lades ned! Om det stämmer bör tyvärr även Polisen i Stockholm anmälas för någon slags underlåtenhet! Jag fattar att de har mycket att göra, har mött bara bra poliser, men vissa ärenden hanteras inte alls bra! Såhär får det bara inte fortgå! Är det alltid en utbildad polis som lägger ner anmälningar, eller är andra yrkesgrupper hos dem som gör det tro? Och isf varför?
I fallet med S@lad så har flera misstag av allvarlig art begåtts, gång på gång, av flera olika instanser vid olika tillfällen!