Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-07-04, 21:01
  #13
Medlem
SalthavsStjaerts avatar
När startade internet egentligen? Själv var jag helt ointresserad på 90-talet.
Citera
2023-07-04, 21:04
  #14
Medlem
Det var skitcoolt att se 14 åringar visa halva brösten på snyggast eller ännu hellre se dom i trosor.
Fanns inte lika mycket skit som idag och reklam fanns inte tror jag.

Idag kan vem som helst gå in på instagram och det vi kallar normalt idag med tjejer som knappt har kläder på sig ansågs som porr på den tiden.

Första gången jag såg porr på datorn var 2003, då var jag 17 år.
Säger en del.

Jag använde datorn då till att ladda ner film och musik och bränna till skivor ibland, men också för att chatta med kompisar, det tyckte jag var skit coolt att man kunde skriva med nån annan direkt sådär på datorn
Citera
2023-07-04, 21:05
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borrow
Folk säger att det inte fanns någon internetcensur jämfört med nu. Är det sant?

Jag är väldigt nyfiken på hur internet såg ut då.

Det enda vettiga var att läsa Aftonbladet på nätet, resten var rätt mediokert. Det fanns ju liksom ingen online shopping. Sedan satt alla och tankade musik som galningar via Kazaa som var populärt då. Det som var mest oroande med Internet på den tiden var att få modemet kapat, så tror nog de flesta satt där med örat mot modemet och lyssnade så det inte lätt konstigt och att det sedan skulle komma en räkning nerdimpande i brevlådan på några tusen.
Citera
2023-07-04, 21:09
  #16
Medlem
På det tidiga internet så bestod det mesta innehållet av privata hemsidor och forum som behandlade olika specialintressen eller subkulturer, och drevs av enskilda, engagerade individer. I någon mån kan man säga att resten av internet såg ut mer som Flashback där en enskild admin förvisso hade herravälde, men samtidigt inte behövde böja sig för påtryckningar ifrån annonsörer eller andra utomstående krafter.

I dag så domineras nästan hela internet av en handfull storbolag som drivs med vinstintresse, det snurrar väldigt mycket pengar kring dessa i form av annonsering m.m. och hela apparaten är sammankopplat med resten av samhället både ekonomiskt och politiskt på ett helt annat sätt än det var i början.

Det tidiga internet var rena undergroundverksamheten i jämförelse. Några företag och vissa medier var tidigt ute men det tog ganska många år innan folk listade ut hur man faktiskt kunde kapitalisera på internet som sådant. Man trodde ju att man hade det under dotcom-eran men det tog ju ytterligare 5 - 10 år till innan folk hittade rätt på riktigt gällande att slå mynt av det hela och sen dess har det ju mestadels handlat om pengar. Precis som i verkligheten så finns det väldigt få ställen på internet i dag där man kan spendera sin tid utan att man antingen förväntas betala för någonting, eller att man konstant blir bombarderad med annonser och reklam.

Sociala medier fanns inte på det sättet vi ser i dag, men det var istället vanligt med instant messaging i olika former. Man hade en chat-klient (ICQ, MSN Messenger, IRC m.fl) installerad på sin dator där man hade en lista av vänner man chattade med. Dessa var både vänner man kände i verkliga livet och sådana man hittat på t ex olika forum man besökte.

En annan stor skillnad var att det var väldigt många som inte hade internet överhuvudtaget på den tiden. Internet var mindre, mer exklusivt, och det fanns en annan känsla av nyfikenhet och gemenskap bland de som använde det. I alla fall så känns det så när man tänker tillbaks, det kanske bara är nostalgin som förför mig gällande det men tonläget på internet är någonting helt annat i dag. Det är mycket mer politiskt, mycket mer hatiskt och det känns mest som att folk gapar i munnen på varandra och är arga. På det tidiga internet lade man energi på att hitta likasinnade, i dag lägger man den på att trycka dit folk man inte gillar.
Citera
2023-07-04, 21:18
  #17
Medlem
Mins att när Hotmail var nytt kunde man komma in på någons annans konto om man gick in samtidigt och var i samma nätverk. Inloggningen var styrd till ip-nummer.

När man spelade cs kunde man spreja sin logo på väggar. Det var många sjuka bilder som hamnade på banan.
Citera
2023-07-04, 21:23
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borrow
Folk säger att det inte fanns någon internetcensur jämfört med nu. Är det sant?

Jag är väldigt nyfiken på hur internet såg ut då.

Från början var det universitet och skolor hade de bästa modemen
Citera
2023-07-04, 21:31
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borrow
Folk säger att det inte fanns någon internetcensur jämfört med nu. Är det sant?

Jag är väldigt nyfiken på hur internet såg ut då.
Det "nya" internet har sakta tagit över sedan 2007, det var då The Big Bang Theory och iPhonen lanserades. Då fick "normies" upp ögonen för internet. Idioter som ville förstöra för andra var väldigt få
Citera
2023-07-04, 21:40
  #20
Medlem
eleven7s avatar
Idag är internet som en stor skitig stad. Folk ska lajka, ha uppmärksamhet, scamma, vara otrevliga, vara bäst.

Förr var internet som en trevlig liten by. Man satt där i lugn och ro och väntade på att modemet skulle logga in med sitt pip-ljud. När man väl var inne som pojke som man var på den tiden så gick man in på Funplanet och chattade med jämnåriga brudar. Det var inga problem med att komma i kontakt med dem och de var nyfikna de också. Sen kunde man ladda ner någon låt från Napster som man var glad över. Läsa på Aftonbladet och skriva i enklare forum.
Citera
2023-07-04, 21:41
  #21
Medlem
Långsamt. Internet var otroligt långsamt. Och dyrt. Man betalade per minut och kunde vara online en hel timme utan att hinna ladda ner en hel mp3-fil på 3MB. Ibland funkade det inte att återuppta nedladdningen nästa gång man anslöt

Men det var fantastiskt.
Citera
2023-07-04, 21:44
  #22
Medlem
SalthavsStjaerts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frankblackfrancis
Långsamt. Internet var otroligt långsamt. Och dyrt. Man betalade per minut och kunde vara online en hel timme utan att hinna ladda ner en hel mp3-fil på 3MB. Ibland funkade det inte att återuppta nedladdningen nästa gång man anslöt

Men det var fantastiskt.
När var detta?
Citera
2023-07-04, 21:49
  #23
Medlem
Swegoats avatar
Internet var det bästa som fanns för fritt informationsflöde. Idag är det bara massa social media med censur. Internet har blivit en hög med skit.
Citera
2023-07-04, 21:58
  #24
Medlem
Det var ju helt enkelt inte lika "stort" som det är idag. Så det som fanns var fritt, men de flesta besökte samma hemsidor konstant. På så sätt betydligt smalare och mer av en rutin än idag, men nu när hela samhället ska finnas med och alternativen därmed är oändliga så går allt genom PK-filter istället.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback