Citat:
Problemet vi gjorde var att ösa in dessa muslimer i landet. Det var vårt livs största misstag och det finns tyvärr ingen återvändo nu, även om det finns vissa här i forumet som verkar tro att vi en dag kommer att utvisa hela bunten. Glöm det, det kommer aldrig att hända.
Men man kan inte provocera människor i onödan bara för att man tycker det är kul. Då jobbar man bara för att vägen mot avgrunden sker snabbare.
Ibland måste man lära sig att knipa käft, vara smart och förstå hur andra människor fungerar, annars är man ju slut i huvudet. Det gäller inte bara muslimer utan så fungerar en normal människa.
Vi har att göra med människor som lever efter en religiös lag och som aldrig har backat för den. Om vi då på allvar tror att vi kan behandla dom som skit, bara för att vi inte gillar deras religion, utan några konsekvenser, då är vi ju efterblivna.
De som tror att vi på något vis skulle skrämma bort dom eller få dom att tänka annorlunda, de får börja använda hjärnan istället för sina fördomar. Det får snarare motsatt effekt och då menar jag att man medvetet jobbar för att skapa mer kaos i ett samhälle som redan är kaos.
För oss svenskar är religion kanske inte en så big deal, men bara för det kan man inte kräva att alla människor världen över ska känna likadant.