Citat:
Ursprungligen postat av
Beepboopbaap
Hej!
Jag var inne på en verkstad och skulle fylla på min AC som inte har fungerart på flera år. De gjorde en koll för att se om det fanns något läckage, fick då reda på att det var ett stort hål i något som killarna kallade "kylet".
Tänkte beställa lite grejer för att själv byta detta och sedan åka in för att fylla på AC:n. Trodde först att dom pratade om kondensorn, men han sa "nej, det är kylet".
Så, vad är kylet för någonting? Bilen i fråga är en opel Astra från 2000.
Tacksam för svar och hjälp!
Det är ett kylelement. Som kylaren i bilen, fast för komprimerad gas. En AC fungerar ungefär som följer.
1. Gas komprimeras i en kompressor. Det blir den jättevarm av. 100 grader eller mer kanske.
2. Den komprimerade gasen går in i kylelementet (kylet som verkstaden kallade det) och kyls av luften som blåser genom kylelementet, eller med vätska om det är en avancerad AC. Den blir inte särskilt kall, men mycket mindre varm än den var efter komprimeringen.
3. Trycket släpps efter kylningen, det gör att temperaturen minskar ytterligare (allmäna gaslagen). Nu är gasen vid lågt tryck och iskall, eftersom den var ganska sval redan som komprimerad.
4. Den iskalla gasen går genom en värmeväxlare (en metallmojäng med en massa kanaler i, varannan för kylgas, varannan för luft) som kyler luften som ska in i kupén. Sedan går gasen tillbaka till kompressorn.