Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-06-25, 16:12
  #1069
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1711
Det är nog värmen i samband med hastigheten som påverkat till olyckan. Samma kan hända busshjul i hett väder på kurviga asfaltvägar om man kör fort och konstant och gasar och bromsar.

Du nog något på spåret här. Hetta i kombination med dåliga bromsar.
Citera
2023-06-25, 16:12
  #1070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1711
Det är nog värmen i samband med hastigheten som påverkat till olyckan. Samma kan hända busshjul i hett väder på kurviga asfaltvägar om man kör fort och konstant och gasar och bromsar.
Orimligt om dagens värme har nåt med det hela att göra då det inte är varmare än vanligt
Citera
2023-06-25, 16:12
  #1071
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boll-svante
Både olyckan och eftermälet är bra att ha så dokumenterat som möjligt när allt ska utredas. Att filma är definitivt mer handlingskraftigt än att bara stå och glo som nån fågelholk.

Eller så håller man sig borta om man inte har något att tillföra.

Men du kanske var en av dessa gamar som stod och filmade?
Citera
2023-06-25, 16:13
  #1072
Medlem
DerStiefelknechts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1711
Det är nog värmen i samband med hastigheten som påverkat till olyckan. Samma kan hända busshjul i hett väder på kurviga asfaltvägar om man kör fort och konstant och gasar och bromsar.
Fast det är ju verkligen inte anmärkningsvärt varmt på nåt sätt.
Citera
2023-06-25, 16:13
  #1073
Medlem
Wooqiprwos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bawsent
Speciellt en högre risk att dö om ledningen för företaget har valt att strunta i underhåll.

Trådsanning att de struntat i underhåll.

Hur ofta dör människor på tivoli i Sverige och hur ofta dör människor i trafikolyckor?

Vi får se vad utredningen visar.
Citera
2023-06-25, 16:14
  #1074
Medlem
En kvinna är död. Det förvånar mig inte. Kvinnor åker berg- och dalbana lika mycket som män - det borde de inte - men de gymmar inte lika mycket som män och är inte förberedda på att t.ex. hugga tag i balkar och hejda sitt fall som en vältränad man skulle vara.
Citera
2023-06-25, 16:14
  #1075
Medlem
boll-svantes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xXPulseXx
Eller så håller man sig borta om man inte har något att tillföra.

Men du kanske var en av dessa gamar som stod och filmade?
Varför vill du inte att olyckan ska dokumenteras? Vad försöker du dölja?
Citera
2023-06-25, 16:14
  #1076
Medlem
Indian Bruce Lis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AxelAxelrod
Kraven finns i Rikspolisstyrelsens föreskrifter och allmänna råd om
besiktning av tivolianordningar. Varje år ska det göras en kontroll och vart femte år ska det ske en fördjupad kontroll där alla bärande delar kontrolleras, se 10 §.

En fördjupad röntgenkontroll bör ske, med tanke på krafterna, i alla fall 1gg/år…
Citera
2023-06-25, 16:14
  #1077
Medlem
Klemos avatar
Sammanställning av några länkar i tråden:

Inga skadade personer eller dylikt finns i tråden annat än karln på stolpen.

https://imgbb.com/LgrnGL2
https://imgbb.com/D9SxxpG
https://twitter.com/Ghostfriend01/st...43331356049408
https://www.tiktok.com/@celinehuynh/...ial_sharing=v4
https://imgbb.com/ZKTSGxj
https://images.aftonbladet-cdn.se/v2...=1900&ec99e621
https://www.tiktok.com/@nagomee__/vi...ial_sharing=v5
https://imgur.com/pHQ4RAg
https://map.snapchat.com/ttp/snap/W7...5.590514,2.00z
Citera
2023-06-25, 16:15
  #1078
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CaseyRyback
Du nog något på spåret här. Hetta i kombination med dåliga bromsar.
Inte varmare än vanligt så orimligt
Citera
2023-06-25, 16:15
  #1079
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HemmaslagenWasabi
Usch, en död. Kände det nästan på mig när jag tittade på nyheterna tidigare idag Hur gammal blev stackaren?


Läs tråden. Står på flera ställen
35årig kvinna avliden
Citera
2023-06-25, 16:16
  #1080
Medlem
Först och främst vill jag bara säga att det är super tråkigt över vad som har skett!

MEN... man får alltid ha i åtanke att olyckor sker över allt, i bilar,tåg flyg osv. DET får inte hända,men det kan hända allt kan hända. Det går att spekulera hur mycket som helst om vad som har hänt och skylla på ditt och datt. Men det tjänar inget till.Bättre och ta reda på ren fakta och se vad som orsaka det hela. Vi vet heller inte om media kommer gå ut med den inomationen eller så gör dom det.

som vissa skriver, att de tror att det handlar om sabotage för att det har varit rörigt på nöjesfältet men vafan man kan inte gå runt och diskutera den saken och tro att det är det som skulle ha skett.Då skulle det ju vara mer sabotage än vad det redan är.

Jag vet att såna här seriösa och stora arrangörer är seriösa och gör grundliga kollar och tänker på säkerheten.sen kan inte jag yttra mig om hur pass och hur stora koller dom har dagligen och årsvis.Men vi vet om att många av karuseller har automatiskta säkerhets program och nödbromser osv. Sånt KAN oxå gå snett. Man får alltid ha det o förbehåll.

Varje gång jag åker en karusell känner jag mig trygg men ändå vet jag att det kan hända något.Men så är det med allt.även när jag åker tåg buss osv. Man kan inte bli skyddad från allt.

50 olyckor per år i världen är väldigt liten siffra även fast den inte ska behöva finnas. Men en av dessa olyckor handlar även kanske bara om att en vagn stoppas under färden men ingen blev skadad. DET är inte ofta det händer såna här stora olyckor.Det är en gammal karusell kanske att det är så som jag läste någon annan skrev att de finns dolda skador i själva skrovet som gjorde att man inte såg kanske trasiga bultar osv.Detta är ju något som kommer undersökas grundligt.

Jag tycker inte man ska dra för stora slutsatser och vara förbannad på tivolit,mekaniker osv förens man vet hela sanningen. Lyssna heller inte på rykten utan läsa ren fakta istället.

Jag tycker det är skamligt att man sitter och skyller på det ena och det andra när man inte har en aning om vad som ligger till grund av detta.

Jag förstår att man blir rädd och aldrig mer vill åka, men då är det upp till var och än.jsg kommer inte sluta åka karuseller bara för att detta hände. Men därimot skulle jag nog inte vilja åka denna karusell förens jag vet vad dom har gjort för att det inte ska ske igen och vad som gjorde att detta hände.jag tror nog gröna lund kommer gå ut med information om det hela när dom har kontrollerat och gjort utredning på detta.gröna Lund skulle inte stänga hela parken om dom bara tänkte på pengar!!!

Jag ber er från botten av mitt mänskliga hjärta att inte vara rädda och arga och sprida massa onödig och felaktig information pga av att andra tror sig veta vad som skett. Lyssna inte på vad andra har sett utan folk kan även bevittna fel..
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback