Citat:
Ursprungligen postat av
HandgnuggarOligark
Vet inte om det är ett genetiskt eller kulturellt fenomen. Hur som helst, så gäller det inte alla från MENA. Det fattar jag med. Finns många bra sådana och heta MENA-brudar.
Men det finns en sorts mycket speciell MENA-varelse: Kaozbabben!
Ni vet vad jag menar. Vad beror det på att kaozbabben är en kaozbabbe? Dessa varelser är ett eget kapitel för sig. De får damp för minsta grej och säkerhet och ordning existerar inte hos dessa varelser.
I MENA så vågar inte kaozbabben kaoza loss. För då blir det hårda straff från välutbildade och kultiverade MENA-iter som al Assad i Syrien t.ex, en väldigt välstädad och föredömlig person.
Vad beror detta på?
Tänk att du har observerat detta också. Det gör mig glad. Ja du det har funderat över länge.
Det märkliga är att ingen tillrättavisar dem.
Det är istället så att cheferna tycker att de är duktiga och försvarar dem.
Samma sak tycker politiker bostadsbolag myndigheter. Jag blir så frustrerad.
Min förklaring är att de inte kan bättre.
De är på en lägre nivå när det gäller intelligens och intellektualitet.
De har sin stolthet och accepterar inte tillrättavisningar och tillsägelser. Det kan bero på att de har en annan religion och ser ner på oss kristna.
De tror sig vara bättre helt enkelt. Det är min uppfattning.
En idiot jobbar utan att tänka efter innan arbetet påbörjas. Planering riskanalys konsekvensmedveten vara medveten om risker.
Vara en bra arbetskamrat och kollega.
Jag har under de senaste 5-6 åren arbetat på Lernia bemanning. Har då varit uthyrd på många olika uppdrag och arbetsplatser.
Det kryllar av dessa MENA människor och oavsett var jag har varit så beter de sig lika dant.
Jag avskyr att arbeta med dem. Ska man arbeta i team pratar de på arabiska och ignorerar oss andra. De gör lite som de vill. De är ögontjänare.
De kommer och går som de själva vill och får de ett tråkigt uppdrag eller ett dåligt betalt uppdrag klagar de och får ofta byta uppdrag. De är aldrig nöjda.
Detta är INTE åsikter det är mina egna erfarenheter. De fungerar så här även utanför arbetet. I mitt bostadsområde har det flyttat in sådana här människor.