Citat:
Ursprungligen postat av
WhereIsRussia
Implodera som i att ubåten knäcks inifrån och krossar besättningen? Vilken jävla död!
Ja med all säkerhet. En implosion på det djupet innebär närmare 400 bars tryck. Med ett så hårda material med så låg duktilitet som titan och kolfiber har blir det nästan ingen plastisk deformering innan det knäcker. Det blir som en explosion fast utan eld.
Det hade gått lika fort som om du trycker upp en gasflaska in samma material tills den spricker, fast det blir omvänt och inåt.
All luft hade komprimerats 400ggr sin egen storlek. Är det alltså 1 kubik luftrum i ubåten så komprimeras det till 2,5 liter, 400 bar momentant och trycket/farten av vattnet skulle krossa allt med mycket luft i sig.
Kroppen består av 70% vatten men den snabba tryckutjämningen och alla hålrum i kroppen och ”vattenbomben” som går inåt skulle kasta om saker rejält och fullständigt göra kaos med en människokropp. Det blir nog inte mycket kvar av dem tyvärr om den imploderat.
Men då har det iaf gått väldigt fort och de hinner inte märka något.
Värre är väl om de bara fastnat eller fått elavbrott och ligger still tills luften tar slut. Då snackar vi dödsångest.