Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-06-25, 18:45
  #133
Medlem
Är det inte bara grundavdraget på löneinkomster som man går miste om vid pension, dvs om man jobbar lite stötimmar så kan man få hela avdraget?

Räkneexemplet i trådstarten avser den som går i pension på heltid och det har gjorts oattraktivt före 67 års ålder (jag kan ha fel).
Citera
2023-06-26, 11:29
  #134
Avstängd
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreatVoid
Är det inte bara grundavdraget på löneinkomster som man går miste om vid pension, dvs om man jobbar lite stötimmar så kan man få hela avdraget?

Räkneexemplet i trådstarten avser den som går i pension på heltid och det har gjorts oattraktivt före 67 års ålder (jag kan ha fel).
Startar du din pension ett år senare så betalas pensionskapitalet ut på ett år mindre tid. Och därmed blir det högre.

Utgå från 65 år och 20 år medellivslängd efter 65. Då räknar pensionsmyndigheten med 20 år.

Startar du istället vid 66 år så räknar pensionsmyndigheten med 19 år. Och då blir din pension pga detta ca 5% högre.
Och startar du vid 64 så blir den i konsekvens därmed ca 5% lägre än vid start vid 65.

Men sedan tillkommer att du arbetar ett år till, och bygger upp ett större pensionskapital. Blir väl ca 2.5% högre ungefär (med antagande om ca 40 års pensionspremier). Och då stiger din pension av det skälet också. Dvs ca 7.5% upp om man jobbar ett år till.

Skjuter du upp starten med ett år utan att jobba så får du de 5% men inte de 2.5% som beror på mer inbetald pensionspremie.
Citera
2024-02-25, 06:57
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slemhog
Vem fan bryr sig om några tusen extra när man är en gammal gubbe, flera vänner dött, föräldrar döda, kan aldrig ragga tjejer och gå ut, ser ut som ett skrynkligt russin med värk och livet är över.
Hellre frihet och slippa jobba så fort som möjligt, så man har något positivt i ens liv iaf och har sin frihet åtminstone.

Folk som pensionsparar privat och låser fast pengar i 20-40 års åldern är idioter. Känner till flertalet vänners och ex flickvänners ingenjörs och civilekonoms farsor som dött i cancer strax innan pension. Nyligen dog en till barndomsväns farsa vid runt 60.

Pengar sparar man i olåst ISK, fastighetsfonder eller sparkonto och sen går man i pension så tidigt som möjligt, runt 55-60 med typ 1 000 000-3 000 000 i sparpengar som drygar ut pensionen med lite avkastning.

Lyckas man inte spara ens en fjuttig miljon på 35 år som heltidsjobbare, då är man en sopa.

Varför ska man själv spara en miljon och nöja sig med det när man kan pensionsspara en halv mille och låta den summan växa 3-4 ggr på 20 år? Då har man råd att pensionera sig som ”ung” dvs redan som 55-åring.
Citera
2024-02-25, 09:14
  #136
Medlem
Har inte läst hela tråden så kanske någon som redan skrivit detta men det smartaste mixen borde väll vara att ta ut pensionen samtidigt som du fortsätter jobba under några år.
Jag har dålig koll på hur hög pension man får, men om vi som exempel räknar på att pensionen blir 65 % av din lön och att du tjänat 40000 kr så borde din pension hamna på ca 26000 kr före skatt ca 18000 kr efter skatt. Om du jobbar på som vanligt så lever du ju kvar på samma lön som innan så dessa 18000 kr skulle jag sätta in på ett ISK konto. Om du då jobbar kvar tills du blir 67 år så borde du ha ca 18000 kr x24 mån= 432000 kr plus lite avkastning så säg 450000 kr
Man får hålla koll på så man inte kommer över inkomst gränsen som är ca 600000 kr/år, på allt över blir det statlig skatt. Men väntar man tills 65,5 år och jobbar till 67,5 med pensionen som borde man komma över gränsen bara under ett år och då kanske man kan löneväxla det året in på tjänstepensionen istället.

Vet inte om jag tänker helt fel men så skulle jag gjort iallafall, inte fel att börja pensionen visserligen vid 67 år men med 500000 kr extra på banken.
Citera
2024-02-25, 09:18
  #137
Medlem
Galejans avatar
Samtidigt är pengar inte allt. Girigheten får inte stå i vägen för att leva lite också. Jag tänker pensionera mig så snart som möjligt. Några tusenlappar hit eller dit spelar ingen roll. Småsnålhet är jävligt ocharmigt.
Citera
2024-02-25, 09:23
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Fel som nästan allt du skriver.
Att man höjer pensionsåldern är tvärtom för att antalet månader är i nämnaren och vi lever fler månader efter 65. Har ökat ganska mycket de senaste decennierna. Och för varje månad vi typiskt lever längre så minska pensionen.

Lite grov är det så här: p = K/m
där:
p= pension per månad
K= inbetalt pensionskapital
m=antalet månader kvar att leva när pensionen startar.

m har alltså ökat och då blir p mindre. Eftersom man inte ökat pensionsinbetalningarna.

Inget svårt. Lite ytterst grundläggande matematik och kunskaper.

Detta kan man klart se när man simulerar på minpension.se.

På 1950-talet var medelåldern för män 71 år och för kvinnor 74 år. Nu är motsvarande siffrorna 81 och 84.

Var och en inser snabbt att om pengarna ska räcka längre då måste man antingen jobba längre - eller klara sig på en mindre summa per månad.

För att folk inte skulle välja det sistnämnda alternativet och sen ansöka om bostadsbidrag och garantipension och Gud och hans moster bidrag - har staten lagd en åldersspärr så att man är berättigad till dessa först vid 66 års åldern. Målet är ändå 67.
Citera
2024-02-25, 11:43
  #139
Medlem
Pension är en illusion och det kommer vi få lära oss. Mina farföräldrar hade knappt en krona över att unna sig något efter en livstids arbete. De hade inget privat sparande, men pensionär i sig är för att förhindra fattigdom. Kul liv. Vi är lurade!
Citera
2024-02-25, 12:22
  #140
Medlem
Hej alla, jag går i pension om exakt 3 år nu, då är jag i mitten av 40års åldern. Vadå vad man ska göra? Finns väll massor att göra, resa, spela, klubba, måla, utveckla hobbyprojekt, köpa någon nice ny bil och glida runt, bada. Jag går dock inte i pension enligt systemet, jag slutar arbeta bara, utvecklar vidare mitt rätt ok vinstdrivande projekt hemifrån, men bara när jag känner för det.
__________________
Senast redigerad av carlydeveloper 2024-02-25 kl. 12:24.
Citera
2024-02-25, 12:25
  #141
Medlem
Om man går i pension vid 69, kan man då lyfta pension + Akassa?
Annars är det ju bara sluta jobba några år tidigare och leva på akassa till 69, alt 50% jobb 50% stämpla till 69.
Citera
2024-02-25, 14:09
  #142
Medlem
Nyans2026s avatar
Det där är bluff för att staten ska spara pengar, min pappa dog innan han kunde gå i pension.
En riktig vinstlott för staten.
Jag kommer gå i pension så tidigt som möjligt.
__________________
Senast redigerad av Nyans2026 2024-02-25 kl. 14:11.
Citera
2024-02-25, 14:57
  #143
Medlem
Sonny00s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nigarn
Om man går i pension vid 69, kan man då lyfta pension + Akassa?
Annars är det ju bara sluta jobba några år tidigare och leva på akassa till 69, alt 50% jobb 50% stämpla till 69.

A-kassa betalas som längt ut tills man fyller 66 år.
Citera
2024-02-25, 15:11
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonny00
A-kassa betalas som längt ut tills man fyller 66 år.

Så då ska man alltså sluta jobba vid 65 och stämpla fram till pension, annars har man ju förlorat som fan på att betala in till akassa.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback