Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2023-06-04, 20:49
  #13
Medlem
BernardLoutres avatar
Singapore tycker jag är ett bra exempel: Inte speciellt demokratiskt men allting fungerar där. Ekonomin i topp, rent överallt, låg brottslighet oss dessutom väldigt god mat. Vad behövs mer?
Citera
2023-06-04, 20:51
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Glostrup
Jag förstår din poäng och uppskattar att du förtydligar den. Jag tror att rent hypotetiska diskussioner skapar frustration eftersom det nästan aldrig lämnas ut tillräckligt många detaljer för att man ska kunna ta annat än en enormt generell ställning till frågan, så svaret blir nästan alltid ”ja, men hurså?”.

I varje hypotetiskt scenario som presenteras så uppstår följdfrågor, som då måste besvaras - och om dessa svar kan hittas på hursomhelst så får man snart långa kedjor av frågor/svar som skapar en oerhört komplex total situation - och som kanske till och med innehåller rena motsatsförhållanden. Och i slutändan kommer man ändå fram till att ”ja, det går förmodligen, men det låter ytterst osannolikt att denna situation skulle uppstå i verkliga livet”. Det blir därmed en diskussion om ingenting, bara antaganden där ingenting av faktiskt värde för någon kan hämtas ur diskussionen.

Så där har du nog en anledning till motståndet mot hypotetiska diskussionerna; det är väldigt ofta ett rent slöseri med tid. Om man ska diskutera något, så bör nog ändå inställningen åtminstone vara att någon kan lära sig något som är av något slags praktiskt värde. Det händer sällan i rent hypotetiska frågor.
Då har jag lärt mig det och förstår mer personens sits.

Mitt misstag att vara så envis. Ibland är det nog positivt och vara tyst, nicka och hålla med, även fast man inte håller med.

Så man inte får konsekvenser. En värdefull läxa.
Citera
2023-06-04, 21:16
  #15
Medlem
Ja självklart kan ett land teoretiskt sett fungera bra om en diktator eller en kung styr men det är en rejäl chansning varje gång. Jag föredrar helt klart demokrati framför diktatur.
Citera
2023-06-09, 09:17
  #16
Medlem
Hovslättsmannens avatar
Ett land ÄR en diktatur, det styrs inte av en diktatur.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback