Citat:
Ursprungligen postat av
MsLaw
Sammanfattning av vad andra skrivit i tråden;
GM1 (20-åringen) skjuter mot BO (35-åringen) som lyckas skjuta tillbaka och träffa GM1. Sen dör BO.
GM2 springer fram till GM1, som är skadad, men GM2 drar sedan från platsen och kastar ett vapen i en buske.
Folk som sett händelsen springer fram till GM1 och börjar sparka på honom ”vi såg att du sköt honom”. En av dessa är gripen (för misshandel av GM1).
GM1 befinner sig på sjukhus och är gripen för mord (samt även ett ”brottsoffer” då han blev misshandlad på brottsplatsen av vittnen).
Inga namn än så länge.
Jag bor i närheten och hörde tydligt skotten, satt ute på balkongen. Det inleddes med ett klent litet "pang", lät nästan som en lättare smällare (inte ovanligt i området) eller rentav en planka som ramlade. Sen tog det några sekunder och det följdes sedan upp med ett jävla högljutt smattrande: boom. boom. bo-bo-bo-bo-bo-boom typ.
Det vittnet som säger att det var automateld, jag tror inte det var det, men jag förstår hans uppfattning kan jag väl säga.