Citat:
Ursprungligen postat av
HermanSerman
Lena Andersson var en gång i tiden en intellektuell frisk fläkt i debatten (om ditten och datten), men det är drygt tio år sedan. På senare år är hon mest en foliehatt som skriver (smätt tvivelaktiga) böcker om Sverige som ingen orkar läsa, dessutom har hon gått vilse (gällande det mesta) och transformerats till en liberal provokatör med rejäla högeråsikter i både DN och SvD. Att hon dessutom är en privatspanare kring mordet på Olof Palme, och en mörkläggningspredikant i ämnet gör inte saken bättre.
Som sagt, Lena Andersson var för drygt ett decennium sedan en klyftig, konstruktiv, tänkande och träffsäker debattör, 2022-2023 har hon som sagt gått vilse kring det mesta och går brunklätt omkring och luktar unket. Jag hoppas fler bibliotek slår följe och gallrar ut hennes "verk".
På vilket sätt har LA ändrat sig?
På vilket sätt var hennes inlägg nu INTE klyftig, konstruktiv, tänkande och träffsäker men brunklätt och luktar unket?
Brun gröt luktar inte unket. Det är nyttigt.
Tänk att vänsterpacket ställer sig på donkens sida bara för att kunna dreva mot en grötförespråkare!
Citat:
Ursprungligen postat av
Sam.Boyd
Det här aktualiserar frågan om Sverige fortsättningsvis ska ha offentliga kommunsla bibliotek.
Jag var en stor vän av bibliotek när jag var barn o ung. En rofylld miljö för studier, tankar o kunskap.
Men nu…
Ena stunden tas författare bort för att de inte har rätt politisk värdegrund. Andra stunden läser man rapporter om att personalen hotas, knark säljs i lokalerna etc.
Kanske det är dags att lägga ned biblioteken.
Biblioteken är väl redan delvis fritidsgårdar?
Vad ska vi med dammiga boksamlingar till 2024 när vi kan ha fler biljardbord och Tv-spel?
Citat:
Ursprungligen postat av
Engineer
3 böcker gallras3s ut. 30 böcer av lena andersson finns kvar på högsbo bibliotek:
https://encore.gotlib.goteborg.se/ii...e&suite=mobile
30 böcker tycker åtminstone jag låter anmärkningsvärt mycket och en gansla misslyckad utresning.
Jag tror inte Grethe Österberg räknar succén i antalet utrensade böcker.
Jag tror att Grethe Österberg räknar succén i ökat hat mot LA.
Grethe Österberg tar drevet mot LA till jobbet. Hon drevar på arbetstid. Är det så ni vill ha det, skattebetald hataktivism?