Citat:
Ursprungligen postat av
goodasstimes
Jag ställde lite frågor till chatt-boten Claude:
Kan det ta den svenska domstolen flera månader att få ett förhandsavgörande från EU-domstolen?
Svar:
Ja, det stämmer att det kan ta flera månader för en svensk domstol att få ett förhandsavgörande från EU-domstolen. Några anledningar till att det kan dröja:
- EU-domstolen får varje år hundratals begäranden om förhandsavgöranden från medlemsländernas domstolar. Det kan därför uppstå en kö innan ett visst ärende behandlas.
- Förfarandet i EU-domstolen är ganska omfattande. Ärendet måste översättas till alla EU:s officiella språk, skriftliga yttranden inhämtas, en generaladvokat avger ett rådgivande yttrande etc. Allt detta tar tid.
- Vissa ärenden prioriteras och behandlas snabbare, men i normala fall brukar det ta 6-12 månader innan EU-domstolen meddelar ett förhandsavgörande. Ibland kan det ta över ett år.
- EU-domstolen gör paus under sommaren, vilket också kan förlänga processen något.
Så sammanfattningsvis är det inte ovanligt att en svensk domstol får vänta i flera månader på ett svar från EU-domstolen. Exakta tider varierar från fall till fall, men att det handlar om månader är normalt.
Är det svårt att få en svensk domstol att begära ett förhandsavgörande från EU-domstolen?
Nej, det brukar i regel inte vara särskilt svårt för en part i en rättsprocess att få en svensk domstol att begära förhandsavgörande från EU-domstolen. Här är några viktiga punkter:
- Enligt EU-rätten har nationella domstolar i medlemsländerna rätt och i vissa fall till och med skyldighet att begära förhandsavgörande från EU-domstolen när det uppstår frågor kring tolkningen eller giltigheten av EU-rätt.
- I Sverige ligger beslutet om att begära förhandsavgörande hos den enskilda domstolen. Om en part begär det bör domstolen allvarligt överväga att göra detta.
- Domstolen måste bedöma om ett förhandsavgörande verkligen behövs för att döma i målet, eller om EU-rätten är så pass klar att domstolen själv kan avgöra frågan.
- Men domstolen kan inte godtyckligt vägra begära förhandsavgörande om det finns rimliga skäl att göra det. Ett beslut att inte begära förhandsavgörande kan överklagas.
- I praktiken begär svenska domstolar förhandsavgörande i 50-100 fall per år, så det är relativt vanligt.
Så sammanfattningsvis brukar svenska domstolar i regel vara ändamålsenliga när en part begär att de ska inhämta förhandsavgörande från EU-domstolen. Det krävs goda skäl för att vägra göra detta.
Be aldrig chattbotar om juridisk information. Extremt hög risk för felaktig information och annan nonsens. Vilket var vad du fick här.
Från en rapport från Sieps:
"
Tillsammans redovisar de tre rapporterna alla mål i vilka EU-domstolen har meddelat förhandsavgörande på begäran av svensk domstol under åren 1995 till och med 2020, totalt 130 avgöranden under 26 år, det vill säga i snitt jämnt fem fall per år."
(
https://www.sieps.se/globalassets/pu...2021_2-web.pdf)
Jag skulle rekommendera att du aldrig igen ber en chattbot om juridisk information, så slipper du få höra sånt här skräp i framtiden.
EDIT: Botten har även fel på ett flertal andra punkter, men jag orkar inte gå igenom dem alla. Ett flertal av dem har redan behandlats ovan.