Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2023-05-25, 22:43
  #97
Medlem
bridgeblandnings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av melonbok
Jag är en medelålders man med schysst jobb som dricker Nocco och Celsius. Anledningen är att jag vill ha den höga koffeinhalten (ca 200 mg) samtidigt som de i stort det inte innehåller kalorier. Slipper då dricka 3-4 koppar kaffe som dessutom ger mig dålig andedräkt och ont i magen.
Varför behöver du så mycket koffein?
Citera
2023-05-25, 22:52
  #98
Medlem
Man kan tycka det är överprisat, med all rätt. Glöm däremot inte av att det är idag både billigare och lättare att få tag på än kaffe när man är på språng, samt att det innehåller mycket mer koffein och ger en uppiggande och fräsch känsla till skillnad från kaffet.

NOCCO, Clean Drinks och Celsius är väl de större på marknaden. NOCCO har marknadsfört sig mycket genom influencers och träning vid helt rätt tidpunkt.
Clean Drink försöker ju ta över delar av marknaden med ny marknadsföring som är riktigt smart. Vid lansering av ny smak så startar det en tävling på tiktok. Villkoren på tävlingen är något i stil med "Visa våran burk, hashtagga vårat varumärke, får du 5000 likes skickar vi ett flak till dig". Såg någon göra matematiken på det här, riktigt billig marknadsföring i förhållande till hur långt de når ut. Skulle inte förvåna mig om Clean Drink får ner NOCCO från tronen snart.
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback