Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-05-26, 20:21
  #625
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Allt är givetvis en fråga om vad som inbegrips i diskussionen om »hungriga barn«. Den emanerar ur en desperat vänster (läs Socialdemokraterna) som med alla tänkbara medel och skamlös retorik försöker smutskasta sina motståndare, vilka berövade dem på makten.

»Hungriga barn« är en bland alla berättelser som tillkommit i ilskan och den som inte kan tänka själv låter sig uppröras och följer med. Att vara »hungrig« är emellertid inte samma sak som att svälta. Att barnen skulle ha blivit »hungriga« bara för att det blev regeringsskifte är komik på hög nivå och det är mot den bakgrunden Lena Anderssons artikel ska betraktas.

Fast talet om fattigdom i Sverige har väl funnits längre än så?

Sedan är det ju inte samma sak att ha det svårt ekonomiskt i Sverige som att vara fattig i Sudan. Det inser nog de flesta.

I Sverige kanske det handlar om att du tvingas välja mellan att köpa glasögon eller medicin.

Själv minns jag att min egen mamma som fick slita på rätt bra.
Citera
2023-05-26, 20:23
  #626
Medlem
Europes avatar
Alla ni vänstertyper som nu grinar: skulle ni vara okej med att man tog de 50 miljarder biståndskronor som idag går till till rika i korrupta fattiga länder och istället gav dem dem till fattiga barnfamiljer i Sverige? Om nej: varför är ni emot det? Det summan skulle definitivt räcka för att säkra barnfamiljernas matkassor.

Edit: För att klargöra hur mycket pengar det är, så är det drygt 2,5 miljoner kronor per år för varje svenskt barn som enligt SCB anses ha "låg inkomststandard". Du får några måltider för den summan.
__________________
Senast redigerad av Europe 2023-05-26 kl. 20:55.
Citera
2023-05-26, 20:40
  #627
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hiitsme
Fast talet om fattigdom i Sverige har väl funnits längre än så?

Sedan är det ju inte samma sak att ha det svårt ekonomiskt i Sverige som att vara fattig i Sudan. Det inser nog de flesta.

I Sverige kanske det handlar om att du tvingas välja mellan att köpa glasögon eller medicin.

Själv minns jag att min egen mamma som fick slita på rätt bra.

Nu är alltså den populariserade retoriken att klä fattigdom i hungrande barn. Naturligtvis är det medvetet att inte använda svältande för att på så vis anpassa det till en vardag i Sverige. Det blir likafullt så patetiskt att endast redan trogna vänstersympatisörer faller in i kören.

Syftet som Socialdemokraterna har med detta är att splittra Liberalerna för att få fler anhängare hos dem att vända sig från samverkan med SD. Det innebär att retoriken siktar in sig på SD som den onda och Kristersson som ansvarig för att SD får inflytande.

För egen del känner jag några som har det rätt svårt och får cirka 7000 per månad före något är betalt. Bakom deras situation döljer sig att de levt över sina tillgångar tidigare och dragit på sig skulder samt att de saknar ekonomiskt sinnelag. De balanserar på slak lina utan skyddsnät, men det är inte maten som är den stora ekonomiska utmaningen. Det är om det sker något oförutsett, vilket kan ställa dem helt schack matt i ett drag.
Citera
2023-05-26, 20:41
  #628
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tavelramskrok
Tyvärr lär det bli en del skilsmässor på detta.
Men innan huset säljs så ryker bilar, båtar och husvagnar med förlust förstås. När det kommer till husförsäljningar så våndas säkert många över om man ska behålla huset med högre ränta eller om man ska sälja huset med förlust ?


Dags för den fina medelklassen att inse att "leka överklassfesten" är slut?

Man kanske ska låta bli att leva över sina tillgångar.
Citera
2023-05-26, 20:43
  #629
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
Lena Andersson kallas överklass av oinformerade och lata sossar.

Hennes föräldrar är (var?) löntagare och hon bor i Tensta.

I en annan värld hade hon varit sosse, men då förstås bott ståndsmässigt (dvs. socialdemokratiskt).
Citera
2023-05-26, 20:56
  #630
Medlem
HerrGickhans avatar
En mättande och närande måltid är ris, spenat och ägg. Går att få 1 kg ris för cirka 30 kr, 1 kg hackad spenat för 20 kr och ett ägg kostar cirka 3 kr. Barnen i Sudan skulle sluka detta och deras svällande magar skulle successivt dra ihop sig.
Citera
2023-05-26, 21:06
  #631
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tavelramskrok
Tyvärr lär det bli en del skilsmässor på detta.
Men innan huset säljs så ryker bilar, båtar och husvagnar med förlust förstås. När det kommer till husförsäljningar så våndas säkert många över om man ska behålla huset med högre ränta eller om man ska sälja huset med förlust ?

Även om det ser mörkt ut för många med eventuella varsel och konkurser. Så hoppas jag att flertalet klarar sig även om det kanske blir tufft. Om inte annat så för barnens skull. Uppslitande skilsmässor och vårdnadstvister är inte bra för någon. Även om det går, till slut

Jo visst så är det. Det kan följa tragik på sådant och man får hoppas att barnen klarar sig åtminstone
Citera
2023-05-26, 21:11
  #632
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbortRetryIgnore
Lena Andersson kallas överklass av oinformerade och lata sossar.

Hennes föräldrar är (var?) löntagare och hon bor i Tensta.

I en annan värld hade hon varit sosse, men då förstås bott ståndsmässigt (dvs. socialdemokratiskt).

Ja Lena Andersson har gjort en klassresa helt klart men hon är långt ifrån överklass. Dessutom har hon bollar nog att bo i Tensta, något som de flesta sossesvennar aldrig skulle göra. Det inger respekt från min sida. En svensk individ som inte behöver bo i Tensta men som faktiskt gör det och trivs med det. Fantastiskt. Sosseriet bor på betydligt fashionablare adresser.
Citera
2023-05-26, 21:24
  #633
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bulletproofsoul
Var ett jävla tjat om gröt. Vad är det för fel på potatis, rovor, ris och pasta? Ris är inget inhemskt men får väl ändå idag räknas som baslivsmedel idag. Ett billigt sådant.
Ris har också den fördelen att innehålla högvärdigt protein.
Citera
2023-05-26, 22:07
  #634
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av popll
Exakt var tar pengarna från äldrebedrägrierna vägen?? Börjar tro att det är uppgjort på nåt sätt
Alla som har barn vet hur j-gt det är att utfodra dem varje dag. Är man dessutom ensamstående som ska jonglera med knäna och vara allt mellan himmel o jord dessutom mästerkock och lite pengar..
Nej Lena gå och lägg dig eller starta en servering till alla slitna ensamföräldrar där man kan komma och äta till billig peng..

Ja om man inte själv har barn så tycker jag att man får bidra till en bra uppväxt för andras barn åtminstone. Hon kan väl hjälpa de barn och föräldrar som har det svårt istället. Men empati kanske inte är hennes grej.
Citera
2023-05-26, 22:17
  #635
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grantoppen2
Ja om man inte själv har barn så tycker jag att man får bidra till en bra uppväxt för andras barn åtminstone. Hon kan väl hjälpa de barn och föräldrar som har det svårt istället. Men empati kanske inte är hennes grej.

Magdalena Andersson skulle ju kunna bidra eftersom det är hon som tycks se detta.
Citera
2023-05-26, 22:22
  #636
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brodrude
Asså dom fattar nog inte hur man borde göra, och dom jag nämnde äger inte ens. Elvärme toppat på det. Dom tyckte att dom måste dra igen något. Samma dag kommer jag på besök för en kopp Te så står frun med öppen dörr utan strumpor i lättare kläder och manen står ute på baksida och röker. jag bara WTF, mannen snackade nån wiskey där den billigaste gått på åttahundra. Dottern (Som alltid gnäller på exakt allt) kom in och ville inte ha maten så gubben skulle gå och köpa nån av skräpmaten i närheten. Hon var inte tacksam , det är vanlig vardag för henne och dom. vad dom är gör så bränner dom pengar.


Det gammal tänket, man sparar innan och betalar av hela lånet inom greppbar tid. 10-15 år. Punkt så gör man bara.
Alltså jag har ju tänkt så det fetade men det är vi som är dom stora förlorarna här. grejen är ju faktiskt att äga ökat mångfalt i värde. mer än ett hederligt arbete. Synd men jag fattade det här för sent, kanske tio år sen.

Så det som vi inte fattat och som vi skulle gjort är att man skulle stegat in på bostadsmarknaden redan på sitt förstajobb. Den bostaden hade ökat mer i värde än vad du och jag kan drömma om. Särskilt om man bytt upp sig med tiden.

De lägenhet jag tittade på först som 23 åring kostade 100k då på den tiden. Det var en etta centralt och jag tyckte att det var idiotiskt dyrt men hyran var halva mot en hyres.

om jag hade köpt de så hade den nog legat på 2.5-3 mille. i den stad jag bor nu kunde jag ägt hus eller lägenhet för fyra-fem Mille. fatta jag hade kunnat sälja allt i dag mitt i en kris, och gå i pension nu om jag velat.

Det är du och jag som har förlorat. man kan se det lite så. Glöm inte bort att många har inte lån faktiskt. Tänkt då på folk som äger flera bostäder, dom har egentligen aldrig behövt arbeta mer än ett tag för att få det att gå ihop. det är det som gör att det inte går ihop... Om för många äger och slutar arbeta. Om staten går in igen och räddar alla och ger betalt för att ha lån och sänker räntor till inget. Det är ju e sak man aldrig skulle gjort, Den borde lagat fast på 6-10 % hela tiden.


Självklart så är det där en kalkyl som inte håller i längden. Det är det vi ser nu men något kreativ bak kanske löser det. Hyrköp för unga eller något annat så tar vi nästa steg i den här cirkusen.

En dag så kommer det falla och ju längre tid som får gå ju värre.

Så är det verkligen. Jag hade ett ex som fick köpa en lägenhet centralt i Stockholm väldigt billigt på den tiden när lägenhetspriser inte var så höga, typ år 2000. När han sedan sålde den kanske 10-15 år senare tjänade han miljoner. Dessa investerade han i en ny större lägenhet samt byggde ett hus. Han sålde sedan lägenheten och köpte ännu ett hus. Lever bra nu. Ingen utbildning, inga studielån, för visso ett välbetalt jobb. Livet är orättvist helt enkelt.

Även om jag har bostadslån och betalar ränta på det nu så hoppas jag att den inte går ner till då låga nivåer som den låg på tidigare. Jag vill köpa hus och priserna har pressats nu tack vare räntan. Så den kan gärna få höjas något mer för min del. Bättre att räkna med verkligheten när man köper hus.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback