Citat:
Ursprungligen postat av
Burkgurka
Hela lottningen finns alltså här:
https://www.svenskfotboll.se/serier-...rogram/111049/
Det som kanske sticker mest ut är väl:
Zenith-IFK Göteborg. se tidigare inlägg. Zenith spelar i Div 2 Norra Götaland där man är nära nedflyttningsstrecket.
Smedby-Malmö FF. Var alltså Smedby från Norrköping som hade oturen att inte få chansen att lottas mot IFK Norrköping pga hur klubbarna delades in geografiskt. Istället fick man MFF, och tror inte man klagar på den lottningen. Smedby spelar i Div 2 Södra Svealand och ligger en bit under mitten.
Lucksta IF med en slogan som lyder "Idrott för en levande bygd", spelar i Div 3 och fick IFK Norrköping. Nog lär bygden leva rejält på matchdagen. Lucksta har, enligt wikipedia, en folkmängd på ca 600 pers och ligger söder om Matfors i Medelpad.
Div 4-laget Roslagsbro drog lite av en nitlott. BP ligger förvisso i Allsvenskan men lär inte komma fyrsiffrigt på den matchen.
I övrigt inga "kul" lottningar eller okända lag att följa. Men t ex Sandviken-Djurgården lär bli en riktig stormatch på klassiska Jernvallen.
Det är det som är det roliga med Cupen. Små föreningar och orter får uppleva just den där stormatchen. Lucksta, ja man är tvungen att googla det.
Lite synd att gruppspelet omöjliggör vidare avancemang och skrällar. Personligen tycker jag det skulle vara Cup hela vägen.
Även om jag förstår fördelen med gruppspel (försäsongsmatcher som gäller någonting), så försvinner en del av charmen när det alltid är de vanliga toppklubbarna som går vidare till slutspelet (kvartsfinalen).