Citat:
Ursprungligen postat av
DattMamon666
Surt när man tittar tillbaka. Men känns som hyrorna var bra i förhållande till priset då. Har för mig runt 10€/kvm var normalt?
Hyrorna varierar mycket kraftigt, så det beror på vad som avses. Generellt är det enorma kontraster, tror att Litauen är mest eller näst mest ojämlika landet i EU.
Det är ganska vanligt att inkomster och priser är på nivåer som hade varit helt otänkbara för 5-10 år sen. Känner litauer som var mycket nöjda med 2000 LTL/månad (under 700 EUR/månad) för ≈10 år sen och tjänar 10+ kEUR/månad idag. Den sistnämnda siffran var helt otänkbar för dem för 10 år sen. Fantasisumma.
En klippning kostar numera 25 EUR i Vilnius, vilket också är en fantasisumma jämfört med priset för 5-10 år sen. Det gick på 3-5 EUR. Många prisförändringar, speciellt för tjänster, är inte +10% utan mer åt 10x hållet om man jämför idag med säg 2013.
Citat:
Ursprungligen postat av
DattMamon666
Vet du om det mest är litauer som köper eller börjat komma mer utlänningar?
Ingen aning, men det är betydligt fler utlänningar idag än för 5-10 år sen. Taxibilar (Bolt och liknande) körs mestadels av utlänningar.