Citat:
Ursprungligen postat av
12hoppihagen
Okej, det står i avtalet att piff & puff kommer sköta bygget själva, den avancerade köksrenoveringen, du har bestämt dig, så ta din svullna prostata och leta upp en annan byggare du kan hitta fel hos!
Nej, självklart står det inte så i avtalet. Men efter första arbetsdagen står det klart för mig att så är fallet. Pojkarna blev avsläppta ute vid stugan imorse. En kollega kom med mer verktyg efter lunch och stannade i max 15 minuter. Sedan blev pojkarna upphämtade på eftermiddagen utan att någon besiktning av dagens arbete genomfördes.
Jag har själv fotograferat precis varenda detalj under kvällen samt videofilmat vissa sekvenser i smyg under dagen medan de utför sitt arbete ifall det blir för mycket felaktigheter.
Men det känns inte okej att utsättas för detta. Kommer nog byta byggfirma. Men eftersom jag redan skrivit på avtal och att arbetet redan är påbörjat är jag orolig att nuvarande byggfirman kommer vilja ha ersättning vilket jag inte är villig att betala. Det är ju mig det har blivit omständigt för.