Citat:
Ursprungligen postat av
Eurypterida
Så om jag förstår rätt menar ni att antirobot robotsystemet har en väldigt lokalt begränsad effekt samt att denna skyddsverkan enkelt kan överbelastas.
Alla lvrobotsystem har effekt över en begränsad yta, men nej, Patriot är inte lätt att överbelasta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Eurypterida
Det är väl isåfall en svaghet som gör "systemet" näst intill odugligt vid en större konflikt?
Lite som att komma med en kniv till en pistolsduell?!
Nej, snarare som att komplettera sitt svärd med en sköld och en hjälm till en svärdsstrid. Eller att ha på sig hjälm och kroppsskydd med en pistolduell.
Citat:
Ursprungligen postat av
Eurypterida
Så om det inte blir något fyrverkeri borde det betyda att bränslet faller ner intakt, menar du att bränslet faller ner och fattar eld på marken?
Nej, om roboten missar så har bränslet sannolikt redan brunnit upp, eller så brinner det upp inom några sekunder (raketmotorn har en brinntid på ett högt ensiffrigt eller lågt tvåsiffrigt antal sekunder) passage, varefter roboten autodestruerar. Om roboten träffar så har raketmotorn antagligen redan brunnit upp innan träff, eller så detonerar raketbränslet vid träffen.
Det är bara ryssarna som inte har fattat det där med att inkludera autodestruktion i sina robotar, Något som västvärlden och Tyskland för övrigt klarade av ner till 20mm kaliber redan på 1940-talet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Eurypterida
Givet att en PAC-2 väger nästan ett ton och är över fem meter lång så är det en ansenlig mängd raketbränsle i denna och eftersom det är brandfarligt behöver man inte va einstein för att förstå att brand uppstår när skrot och detta bränsle slår i ett hus så gnistor flyger.
Om du nu anser det osannolikt att patriot tänder eld på Kiev får du väl komma med nån förklaring på var bränslet tar vägen?!
Det blir tydligen ingen synlig explosion i luften så vart tar det vägen om det inte landar i Kiev och börjar brinna?
Ja, eftersom luftvärnsrobotarna till Patriot i det här fallet fungerar som alla andra raketmotordrivna luftvärnsrobotar, så brinner bränslet antingen upp innan roboten har kommit fram till målet (det mest sannolika), eller så brinner raketbränslet upp efter att roboten har passerat målet. I vissa fall så kan roboten även autodestruera innan raketmotorn har brunnit ut och då detonerar raketmotorns bränsle.