Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-06-30, 00:20
  #961
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Nej, de, eller du har inte rätt i denna sak.
Ordet kollaps BETYDER något som alltså inte gäller dessa områden i Sverige.
Att det finns problem är inte samma sak som kollaps....

Tittade Du ens på filmen? Det kommer en hel del synpunkter nu på att Sverige borde avstå Nato-medlemskap, pga av att två länder hindrar processen och Turkiet är inte ett land med värderingar som vi delar särskilt mycket. Jag sympatiserar med dessa synpunkter, men som Sverige har avvecklat sin egen nationella försvarsförmåga som vi hade för ca 30 år sedan så har vi kortsiktigt inte så många val.

Det är fullt adekvat att använda kollapsuttrycket för ett flertal svenska samhällsområden. Men, kulturkrigarna från vänster vill förstås dölja detta, ty då skulle förstås högerns motmobilisering underlättas.

Citat:
Jag har inte sagt ett skit om betydelsen av gener, eller just de gener som råkar styra min lilla existens,
det jag säger är att säkert 100% av alla mina gener existerar i andras kroppar, inte i exakt min kombination, utan i andra kombinationer.
Jag som individ, och att jag reproducerar mig, är alltså inte speciellt väsentlig för just dessa generna överlevnad...
Kan vara så för vissa individer i världen, men knappast för mig.

Du verkar ha en väldigt förvirrad kunskap om gener.

Det är förstås Ditt val om Du väljer att inte reproducera Dig, det kanske rent av är en bra sak. Men, hur Du än slingrar Dig, så bidrar Du inte till att den svenska genpoolen utvecklas.

Citat:
Nej, kvinnor har ingen större fördel idag, utan möjligheterna och rättigheterna i dessa frågor, är så lika fördelat mellan könen, som det går.
-BÅDA har ungefär samma möjligheter att skaffa sig egen ekonomi och vara ekonomiskt självständiga, samt ensamma kunna ta hand om ett barn om så skull krävas.
-Vilket ger BÅDA ungefär samma möjligheter att skilja sig från dåliga partners och dåliga relationer som inte fungerar.
-Vilket ger BÅDA könen samma incitament att sköta sig i relationer.
- BÅDA har incitament att skydda sig sexuellt, eftersom BÅDA riskerar något om de slarvar vid sex...inte bara en part.
-BÅDA har praktiskt och juridisk möjlighet säga nej till oönskad avkomma, på det sätt som deras biologi och praktiken gör det möjligt på, inte bara en part.
-BÅDA kan äga, uttrycka och utöva sin egen sexualitet på sina egna villkor. Ingen behöver offra sin sexualitet för den andre eller för barn.
-BÅDA avkrävs ansvar för existerande, önskade barn.
etc etc.

Jag förstår att Du inte vill vidgå de fördelar kvinnor har idag - det skulle förstås försvaga Din position. Emellertid visar undersökningar om datingappar mm att de flesta män är i ett påtagligt underläge på relationsmarknaden. En del kvinnor inser inte sitt övertag, men en del gör. Detta gäller på flera, förklarade, sätt även etablerade relationer.

Citat:
Du däremot vill skaffa män extrema fördelar, ex. garantera dem att kunna reproducera sig utan att behöva ta ett skit praktiskt ansvar. Ge män incitament att kunna skita helt i att skydda sig....de slipper ju allt besvär...ge män incitament att vara otrogna....de slipper ju alla risker med detta, den bedragna frun är ekonomiskt tvingas att stanna...och lilla älskarinnan är tvingad att utveckla, föda och också ensamt ta hand om den "nya" reproduktionen, så han slipper bekymra sig....sååå bekvämt.

Så sluta ljug, tack. Den enda av oss som VERKLIGEN är intresserad av att skaffa ett kön enorma fördelar i denna sak på det andra könets bekostnad – är du.

Som jag ofta förklarat så vill jag uppmuntra till bildande och upprätthållande av stabila kärnfamljer, där män och kvinnor tar gemensamt ansvar för hem och barn.

Citat:
Ditt samhälle är definitivt! ett förtryckande samhälle.
Du vill förtrycka både kvinnor, homosexuella och barn.

Förtryck är tillstånd där en starkare part orättvist utövar sin makt på en svagare part. Termen förtryck används ofta för att beteckna hur en grupp hålls nere med hjälp av maktbefogenheter eller med oberättigat våld. När sådant förtryck sker under legitimerade former, brukar man tala om "systematiskt förtryck".

Att förbjuda kvinnor deras möjlighet att bestämma över sina egna kroppar och slippa oönskade befruktningar ex. ÄR ett förtryck.
Att förbjuda vissa barn deras stöd från samhället som ges till andra barn, för att försöka tvinga något oönskat på deras föräldrar...är förtryck.
Att förbjuda homosexuella att ingå äktenskap som alla andra, är förtryck.

Vi har redan diskuterat detta i annan tråd, och Du vet att Du pladdrar i nattmössan.

Citat:
Precis, DIN DEL, men du kan alltså inte ta ansvar för mänskligheten.

Nej, det var ju det jag anförde. Därför stannar min ansvarsförmåga vid statsgränsen.

Citat:
I ditt samhälle så ges inget incitament för män att avstå sex....enkom till kvinnor.
Och du inbillar dig att män ska "avstå" sex? och att denna obalans, där kvinnor HOTAS....och män fråntas alla krav om ansvar....skulle vara något positivt?
För hundrade gången nu, preventivmedel är inte 100% säkra. Vid användande så är det GARANTERAT x% som åstadkommer en befruktning. FATTAR DU? ÄVEN OM kvinnor ex. använt preventivmedel så riskerar de ÄNDÅ att bli oönskat gravida.

Som jag förklarat tidigare - inte om man kombinerar. Om någon behöver praktiska råd kan jag stå till tjänst.

Citat:
?? Vad har detta med något vi diskuterar att göra?
NTU är det närmsta vi kan komma den RIKTIGA siffran för sexuella brott i Sverige.
Inte antalet anmälningar, INTE antalet fällda i svenska domstolar.

Och NTU motsäger alltså ditt påstående.

Visade jag Dig denna text?
https://www.fokus.se/veckans-fokus/b...orbannad-logn/

Vi kan alltså inte fästa mycket tilltro till kriminalstatistiken, och vi bör vara försiktiga med NTU också. Särskilt som den lyfts fram från vänster, vilka som alla vet avskyr ett fungerande Sverige.

Citat:
Och vad exakt ska gruppen vita män skyddas ifrån?

Att bli en utdöende folkspillra.

Citat:
Ett Förbud mot fri abort, är inte något "incitament" eller "uppmuntran".
Det är ett försök att TVINGA någon till något den inte vill.
vare sig det nu handlar om att TVINGA på någon oönskad reproduktion eller TVINGA någon till oönskat celibat.

Att jag hela tiden tvingas upprepa detta FAKTUM för dig, är för att du verkar sakna all förståelse för vad den egen politik innebär.

Det är ett tydligt incitament till att agera sexuellt ansvarsfullt. Ansvarslöshet är ingen mänsklig rättighet.
Citera
2023-06-30, 08:37
  #962
Medlem
Citat:
Jag förstår att Du inte vill vidgå de fördelar kvinnor har idag - det skulle förstås försvaga Din position. Emellertid visar undersökningar om datingappar mm att de flesta män är i ett påtagligt underläge på relationsmarknaden. En del kvinnor inser inte sitt övertag, men en del gör. Detta gäller på flera, förklarade, sätt även etablerade relationer.

De flesta män har relationer med kvinnor, och de är inte i något "underläge" utan i maktbalans med kvinnor. Det är DEN balansen i makt, möjligheter och rättigheter du irriterar dig på och anser är "fördel" för kvinnor. Det är det ju dock inte alls.

Citat:
Som jag ofta förklarat så vill jag uppmuntra till bildande och upprätthållande av stabila kärnfamljer, där män och kvinnor tar gemensamt ansvar för hem och barn.

Nej du vill TVINGA kvinnor.....
medan manlig ansvarslöshet ska få existera i godan ro.
Detta är ingen "uppmuntran" utan ett förtryck.


Citat:
Att bli en utdöende folkspillra.

"vita män" är inget folk.


Citat:
Det är ett tydligt incitament till att agera sexuellt ansvarsfullt. Ansvarslöshet är ingen mänsklig rättighet.

Jo, enligt dig så är ju ansvarslöshet absolut ett rättighet för ....män.
Kvinnor och barn ska ju tvingas anpassa sig efter denna manliga "ansvarslöshet" med tvång om nödvändigt.

Ingen hejd där på hur villig du är till att just män ska få lov vara fria från ansvar (ansvarslösa)
Inga "incitament" där alls....ohh noo.
Citera
2023-06-30, 08:37
  #963
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Men vad tråkigt. Detta måste vi verkligen starta minst fem världskrig över. Eller vart vill du komma? För det är exakt denna påklistrade oro ni låtsas känna över minsta lilla tafatta symbolpolitik högern orkar med som jag inte kan ta på allvar längre.

Det enda jag dessutom kan hitta när jag googlar "Snow White banned" är en massa om att Qatar förbjöd boken och att filmen var bannad ett kort tag någonstans i USA på 1930-talet. Så full med skit är du ju också nu.
Nu är ju skillnaden mellan vänstern och högern i USA att vänstern är kanske högljudd men högern är auktoritär och vill bestämma hur folk ska leva och lagarna i röda stater börjar mer och mer likna medeltiden. Vem vill starta krig om Snövit? Eller Bud Light? Transor? Herregud vem fan bryr sig?

Vem diskuterar ens dessa löjliga frågor när planeten håller på att brinna upp? Ja inte är det vänsten
Citera
2023-06-30, 09:41
  #964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Jag upprepar. Vänstern och Högern när bara varandra. Ni förtjänar varandra.

Jag längtar efter att ett tjockt istäcke lägger sig över halva eurasiska och nordamerikanska kontinentalplattorna igen så att det blir slut på bådas erat mupperi någon gång.
I din inskränkta värld spelar det ingen roll så klart. För oss som lever i den verkliga världen är skillnaden mellan vänster och höger reell.

Konstigt nog, vem är höger liksom? MUFare som inte kan dansa? Vänster är mindre tolerant än höger när det gäller religion och jag ser inget problem med det.
Citera
2023-07-01, 03:58
  #965
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alpoxen
Nu är ju skillnaden mellan vänstern och högern i USA att vänstern är kanske högljudd men högern är auktoritär och vill bestämma hur folk ska leva och lagarna i röda stater börjar mer och mer likna medeltiden. Vem vill starta krig om Snövit? Eller Bud Light? Transor? Herregud vem fan bryr sig?

Vem diskuterar ens dessa löjliga frågor när planeten håller på att brinna upp? Ja inte är det vänsten

Konstigt att människor migrerar bort från blå stater till röda stater i massor. Tänk att så många vill leva i medeltiden.
Citera
2023-07-01, 06:38
  #966
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alpoxen
Nu är ju skillnaden mellan vänstern och högern i USA att vänstern är kanske högljudd men högern är auktoritär och vill bestämma hur folk ska leva och lagarna i röda stater börjar mer och mer likna medeltiden. Vem vill starta krig om Snövit? Eller Bud Light? Transor? Herregud vem fan bryr sig?

Vem diskuterar ens dessa löjliga frågor när planeten håller på att brinna upp? Ja inte är det vänsten

Varför bryr du dig om att högern ej gillar transor? Varför är det så viktigt för er att de ska läsa sagor för barn?
Citera
2023-07-01, 06:43
  #967
Medlem
XEXXE69s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ortensord
Varför bryr du dig om att högern ej gillar transor? Varför är det så viktigt för er att de ska läsa sagor för barn?

Många vänster människor och homosexuella tycker barn grejen är vidrig.
Ge fan i barnen helt enkelt.
Citera
2023-07-01, 06:47
  #968
Medlem
XEXXE69s avatar
Ingen kan eller kommer att vinna kulturkriget i väst.
De som ligger i underläge attackerar yttrandefriheten.
Citera
2023-07-01, 06:48
  #969
Medlem
XEXXE69s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Tittade Du ens på filmen? Det kommer en hel del synpunkter nu på att Sverige borde avstå Nato-medlemskap, pga av att två länder hindrar processen och Turkiet är inte ett land med värderingar som vi delar särskilt mycket. Jag sympatiserar med dessa synpunkter, men som Sverige har avvecklat sin egen nationella försvarsförmåga som vi hade för ca 30 år sedan så har vi kortsiktigt inte så många val.

Det är fullt adekvat att använda kollapsuttrycket för ett flertal svenska samhällsområden. Men, kulturkrigarna från vänster vill förstås dölja detta, ty då skulle förstås högerns motmobilisering underlättas.



Det är förstås Ditt val om Du väljer att inte reproducera Dig, det kanske rent av är en bra sak. Men, hur Du än slingrar Dig, så bidrar Du inte till att den svenska genpoolen utvecklas.



Jag förstår att Du inte vill vidgå de fördelar kvinnor har idag - det skulle förstås försvaga Din position. Emellertid visar undersökningar om datingappar mm att de flesta män är i ett påtagligt underläge på relationsmarknaden. En del kvinnor inser inte sitt övertag, men en del gör. Detta gäller på flera, förklarade, sätt även etablerade relationer.



Som jag ofta förklarat så vill jag uppmuntra till bildande och upprätthållande av stabila kärnfamljer, där män och kvinnor tar gemensamt ansvar för hem och barn.



Vi har redan diskuterat detta i annan tråd, och Du vet att Du pladdrar i nattmössan.



Nej, det var ju det jag anförde. Därför stannar min ansvarsförmåga vid statsgränsen.



Som jag förklarat tidigare - inte om man kombinerar. Om någon behöver praktiska råd kan jag stå till tjänst.



Visade jag Dig denna text?
https://www.fokus.se/veckans-fokus/b...orbannad-logn/

Vi kan alltså inte fästa mycket tilltro till kriminalstatistiken, och vi bör vara försiktiga med NTU också. Särskilt som den lyfts fram från vänster, vilka som alla vet avskyr ett fungerande Sverige.



Att bli en utdöende folkspillra.



Det är ett tydligt incitament till att agera sexuellt ansvarsfullt. Ansvarslöshet är ingen mänsklig rättighet.

BRA!
Sanningen.
Citera
2023-07-01, 08:31
  #970
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XEXXE69
BRA!
Sanningen.

Vänstern strävar alltid efter att döpa om fenomen och processer i syfte att dölja och förvirra. Ungefär så här:

"Det pågår inte något kulturkrig. Det är en kulturell specialoperation."

För den som vill skaffa sig en bild av hur illa det gått för Sverige under senare decennier, som ett resultat av "den kulturella specialoperationen", kan med fördel avlyssna/åse dagens film av liberalen Henrik Jönsson. Inte minst är citatet av Carin Götblad intressant i sammanhanget: "Det Sverige finns inte längre."
https://www.youtube.com/watch?v=H3YCobJOU1s
Citera
2023-07-01, 18:48
  #971
Medlem
XEXXE69s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Vänstern strävar alltid efter att döpa om fenomen och processer i syfte att dölja och förvirra. Ungefär så här:

"Det pågår inte något kulturkrig. Det är en kulturell specialoperation."

För den som vill skaffa sig en bild av hur illa det gått för Sverige under senare decennier, som ett resultat av "den kulturella specialoperationen", kan med fördel avlyssna/åse dagens film av liberalen Henrik Jönsson. Inte minst är citatet av Carin Götblad intressant i sammanhanget: "Det Sverige finns inte längre."
https://www.youtube.com/watch?v=H3YCobJOU1s

Korrekt.
Marxistiskt Doublespeak.
Tack för videon. Såg att den kom upp igår men orkade inte titta då jag förmodade att den skulle göra mig deppig.
Vad är en kvinna är ett perfekt exempel på kulturkriget och hur vänstern tog det för långt. Träffat flera Amerikaner och feminister som säger nu räcker det och jag kommer aldrig att rösta vänster igen.
Om du inte sett den. https://www.bitchute.com/video/YpDPrkCR6Fr3/
Citera
2023-07-01, 19:33
  #972
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XEXXE69
Korrekt.
Marxistiskt Doublespeak.
Tack för videon. Såg att den kom upp igår men orkade inte titta då jag förmodade att den skulle göra mig deppig.
Vad är en kvinna är ett perfekt exempel på kulturkriget och hur vänstern tog det för långt. Träffat flera Amerikaner och feminister som säger nu räcker det och jag kommer aldrig att rösta vänster igen.
Om du inte sett den. https://www.bitchute.com/video/YpDPrkCR6Fr3/

Redan på 90-talet marknadsförde feministerna det äldre påstående att "kvinna är inget man är, det är något man blir". I vår tid har detta tagits på så stort allvar att vuxna karlar bestämt sig för att "bli" kvinnor, med dramatiskt negativa följder för de kvinnor som började inse att kvinna var nog något man är, när allt kommer omkring. Så, nu börjar radikalfeministerna allt mer närma sig särartsfeministerna och inse att det nog ändå finns viktiga medfödda skillnader mellan män och kvinnor.

I Sverige kan vi se stora skillnader i väljarbeteende mellan män och kvinnor, särskilt i undersökningarna i anslutning till förra årets val. Det är inte alls omöjligt att allt fler kvinnor börjar inse de negativa konsekvenserna som etablissemangsfeministerna för med sig. Fi floppade lyckligtvis.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback