Citat:
Ursprungligen postat av
Lättöl
Vad är det för kryphål i lagen som S använder sig av idag?
SFS Lotterilag (1994:1000) verkar inte ha något sådant partihål.
"Kryphålet" finns väl i Spellagen, Kapitel 6.
https://www.riksdagen.se/sv/dokument...s-2018-1138#K6
Observera att A-lotterierna är registrerat som en "Ekonomisk Förening", inte ett bolag.
https://www.allabolag.se/7020006107/...omisk-forening
Det är så dom kommer förbi lagen. Att denna "ekonomiska förening" råkar äga åtta aktiebolag verkar inte vara ett hinder.
Citat:
A-lotterierna har bedrivit framgångsrika lotterier sedan 1956. Våra ägare är Sveriges Socialdemokratiska Arbetareparti (Socialdemokraterna) och Sveriges socialdemokratiska ungdomsförbund (SSU). A-lotterierna är moderbolag i koncernen och all spelverksamhet bedrivs av operatörsbolagen Kombispel och Nordic Lottery.
Kombispel utvecklar och driver lotterier med Socialdemokraterna och SSU som förmånstagare. Den främsta produkten är Kombilotteriet som lanserades 1981 och som idag är ett av Sveriges största prenumerationslotterier. I Kombispels spelportfölj finns även skraplotten Glädjelotten.
Nordic Lottery utvecklar och driver lotterier på uppdrag av ideella organisationer. Bolaget ansvarar bland annat för driften av Trippelskrapet (PRO), Datumlotteriet (Bröstcancerförbundet och Prostatacancerförbundet) och Månadslotten (Synskadades Riksförbund och Sveriges Dövas Riksförbund).
https://www.alotterierna.se/om-a-lotterierna/
Varför skulle inte till exempel Tele2 göra likadant, eller Hennes & Mauritz? Alltså bilda en ekonomsk förening som hänvisar till ovanstående paragraf? Ja, det är ju bara en tolkningsfråga. Jag tror egentligen inte att det krävs en lagändring utan bara en ny praxis, till exempel att politiska partier som förmånstagare inte räknas som "allmännyttiga ändamål". Kanske inte heller partipolitiskt bundna organisationer som PRO.
Varför skulle inte de andra partierina kunna göra samma sak? Kanske för att dom inte har lika mycket resurser eller en tillräckligt stor kundbas inom den egna organisationen. Eller att dom inte har ett LO som hjälper till med diverse administrativa saker. Inte vet jag?