2023-05-03, 04:18
  #13
Medlem
Europes avatar
Jag brukar utöver ost och skinka ha på gurka, tomat och röd lök/salladslök. Sedan strör jag salt och malen vitpeppar på tomaten. Det höjer smaken på mackan till en helt annan nivå. Notera att det inte gör mackan onyttigare, som majonnäs och mycket annat högkaloritillägg skulle göra.
__________________
Senast redigerad av Europe 2023-05-03 kl. 04:21.
Citera
2023-05-03, 04:26
  #14
Medlem
laddkingens avatar
mozzarela tomat basilika olivolja
Citera
2023-05-03, 07:07
  #15
Medlem
Hackenbush55s avatar
Räksallad på skinka är gott.
Citera
2023-05-03, 08:17
  #16
Medlem
Nutella.
Citera
2023-05-03, 08:20
  #17
Medlem
psykoshippiens avatar
Två vägar att gå, antingen gör du som inlägg #2 säger, och går åt det kryddiga hållet. Eller så lägger du på ostar och gör smaken jordig. Syrlig smak med kallt kött blir aldrig bra.

Brie, sallat, gruyère, tomat, svp.
__________________
Senast redigerad av psykoshippien 2023-05-03 kl. 08:23.
Citera
2023-05-03, 08:23
  #18
Medlem
Carl Serungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av v0gel123
Vad kan man lägga på en skinkmacka (att tas med) så den inte blir så trist? Enbart ost och skinka känns lite torftigt. Kanske någon sås att ha på, någon grönsak eller liknande?
Colmans senap!
Citera
2023-05-03, 09:37
  #19
Medlem
funktioners avatar
Tomat eller paprika på är jättegott! Kör du på tomat är det gott med lite klippt basilika och svartpeppar på.
Citera
2023-05-03, 12:34
  #20
Medlem
Kakao-Missbrukarens avatar
Några skivor gurka på en ost och skinkmacka är gött, men det mesta beror ju på vilket bröd och skinka du har, vissa är goda som den är.
Citera
2023-05-03, 13:33
  #21
Medlem
Min toppmacka går i dansk stil.

Halvmörkt bröd med smör, bred sedan med leverpastej.
Lägg på rökt och kokt skinka.
Bred med majonäs och strössla med rostad lök. På med rikligt med skivad saltgurka och tunnt skivat äpple (gärna medelsyrligt) på med mer skinka.
Sedan bankar jag på ett par skivor gamle Ole, toppar med romansallad och en sista skiva smörat bröd.

Tada! En förtäfflig och minst sagt svulstig lunchmacka. Inmundigas helst med pilsner men det gör man ju som man vill med.
Citera
2023-05-03, 14:11
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av v0gel123
Vad kan man lägga på en skinkmacka (att tas med) så den inte blir så trist? Enbart ost och skinka känns lite torftigt. Kanske någon sås att ha på, någon grönsak eller liknande?

-Först och främst beror det på vilket bröd du gör mackan på. Limpa och formfranskaska blir bara degiga. Ett riktigt fullkornsbröd så grundar du med mjukost, Sallat på båda skivorna i en dubbel macka. Gurka i mitten. Innehåller vätska men blir inte degig. Skär i små skivor. Ät efter behag.
Citera
2023-05-03, 17:33
  #23
Medlem
Sladdarens avatar
Det är väl bara prova sig fram men om man tar smör ost och skinka på en macka

så bbq sås,
olika senapssorter med honung
majonäs som är kryddad med örter och eller chilismak
pestosås funkar
diverse grönsaker rädisor, sallad, gurka, picklad gurka,
skinkröra med skinka och ost
skinksallader för bageter liksom
färskost
alfredo sås
starkt vitlökssmör
micrad cheddar
bolognesesås skinka ost i ugn
mögelost sås
såklart svampstuvning lätt värmd separat
överlag röror och såser till fläsk, skinka, gris där man lägger till lite fräsha grönsaker eller salsa på eller i brödet eller som en dubbelmacka
kaviarröra skinka ost
ägg skinka ost
Jambon Beurre Sandwich
marmelad skinka ost senap och
pepparotskräm
krämiga sallader
krämig skink och ostsallader minus pastan
Oändligt många sätt till
faktiskt tonfisk med skinka och ost
Citera
2023-05-03, 17:36
  #24
Medlem
Sladdarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av funktioner
Tomat eller paprika på är jättegott! Kör du på tomat är det gott med lite klippt basilika och svartpeppar på.

Jovisst
Auberginröra eller ayvar relish eller båda..med krispiga grönsaker till
Tomatsås blir fint ochså..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in