Citat:
Ursprungligen postat av
general-one
SVTs styrs till stor del idag av Jan Heliin tidigare Aftonbladet. Nu finns även Karin Magnusson på SVT och för ett par veckor sedan var hon programledare för SVTs politiska program Agenda. I panelen hade hon bjudit in Jan Helin. Båda starka politiska röster åt Socialdemokratin.
Numera ska alla betala via skattesedeln för SVT.
Säkerligen finns det fler som tidigare har arbetat på Aftonbladet som numera arbetar inom SVT. Vet du någon?
Kan SVT behålla en trovärdighet som en oberoende statlig media när SVT är så starkt sammankopplat med Socialdemokraterna och deras politiska åsikter?
SVT har väl inte de senaste 30 åren varit oberoende statlig media. Se bara eländet idag som sänds på skiten. Det ska vara perversiteter i form av dragqueers , nåt program med blattar och svenskar där man gör åtlöje av oss (minns ej namnet (IFS eller nåt) . Näe SVT är den vänsterblivna politikens reklampelare och vi tvingas betala för eländet.