Alla bara beklagar sig, ställer aldrig frågan varför, så varför?
Vad är det för korruption som måste hållas igång, alltid skapa inflation, lågkonjuktur?
Varför verkar man inte särskilt intresserad av att minska Sverige inte ska vara världens mest skuldsatta?
Vad gör alla andra länder bättre än Sverige?
https://www.svd.se/a/rlGAAa/infor-ra...g-rantehojning
Citat:
Svenska hushåll tillhör världens mest skuldsatta i förhållande till sina inkomster. Lånens bindningstider är dessutom betydligt kortare än i de flesta andra länder. Då krävs det inte lika stora höjningar för att snabbt dämpa hushållens efterfrågan, och i förlängningen inflationen, resonerar Frisén.
Han pekar också på nya löneavtal som nyligen slöts mellan fack och arbetsgivare inom industrin. Enligt Frisén är löneökningarna måttliga och kommer därför inte spä på inflationen. I den meningen har risken för en löne–och prisspiral, där höga löneökningar bidrar till att hålla uppe efterfrågan och inflationen, mer eller mindre försvunnit, menar han.
Inte heller regeringens ekonomiska politik kommer trycka upp inflationen eftersom politikerna så här långt valt att hålla hårt i statens plånbok – samtidigt som den betonat sitt ansvar för att trycka tillbaka inflationen.