Citat:
Ursprungligen postat av
larsjohansson
Du motsäger dig själv. Först kritiserar du att radhussvensson vill leva roligt sen så säger du att man får mer roligt som satanist.
Gott leverne är inte nödvändigtvis underhållande leverne. Att leva ett gott liv är att leva ett långsiktigt fungerande liv som med liknande bra levnadssätt generation efter generation där man i slutet av sitt liv inte ångrar sina livsval.
Livet är alltid en avvägning mellan vad som är kul och vad som är tryggt. Som min psykologilärare sa till mig på gymnasiet när jag sa att det var bra att alltid gå och lägga sig tidigt: "Ja. Men blir det inte lite tråkigt?" Hahah. Inte helt politiskt korrekt av henne, men men.
Citat:
Ursprungligen postat av
Folketstempel
Jag är en andlig ateist som jag just hittade på som begrepp, vilket kan tydas av andra inlägg nyligen i detta underforum. Jag såg mitt "gnosis" helt ofärgat av en religion som jag anser hindrar detta mötet av den orsaken.
Gnosis ur ordets egentliga betydelse är bättre för mig än tex nirvana och liknande färdiga lådor som innehåller allt vad som händer när man dör och hur pop-religionens gud resonerar och allting har skapats. Allt detta kommer ursprungligen från Indusdalen i skift, långt tidigare muntligt (kaukasus) med kastväsendet och härskarteknik som jag tidigare antytt.
Jag har läst om Veda-böckern för säkerhets skull från olika källor, man ser att de var manualer för politisk styrning och en kontroll av folkets massa genom att skapa en religion som gör dem till det.
Då får vi fram en motsägelse mellan en politisk ideologi, vilken har inspirerat till nya religioner stegvis och delats i partiklar med sina egen knasiga knorr.
Samt "Gnosis" som jag själv kan känna sympati till om man tar bort allt utom vad namnet vill säga av sitt eget namn. Det ordet har jag till 100% tolkat subjektivt, så det är färgat av min egen övertygelse. Finns det någon tolkning ni sett som har kortat ner det till en vettig intelligent beskrivning?
Den närmaste beskrivningen jag kan säga om 'gnosis' är att det ordet betyder
självkännedom. Att uppnå gnosis är den högsta formen av medvetande, där du är så självlös och ditt ego har tagits bort helt och hållet. Vi satanistiska gnostiker menar att det är Jahve (kristendomens gud) som satt egot i oss och att det enbart är ett hinder som hindrar oss i livet. Att uppnå gnosis innebär att man befriar sig från alla kval som håller oss tillbaka. T ex så kan man va helt okej med att två kompisar umgås bara med varann utan att klaga, eller att en person bjuder alla utom dig på praliner.
Självkännedom vet jag inte om det finns en motsvarighet till inom Nirvana?
Men jag kan tänka mig att både som ateistisk spirituell och såväl kaos-gnostiker så kan ett mindre ego va till ens fördel och funka väldigt bra med t ex sadomasochism eller kinky grejer.
Jag själv är intresserad av fetischism och for your information så vill en person som mig som fetischierar töjandet av mitt anus tsm med andra så saknades den biten med att förstöra egot, det var det som fick mig att bli gnosticist.