Citat:
Ursprungligen postat av
Mjäll
Det är ur rättsfilosofisk synpunkt ingen större skillnad mellan yttrandefrihet och andra principiellt viktiga friheter. Det är friheten som är grejen. Inte huruvida någonting tekniskt sett kan kallas för just ett yttrande. Det finns gott om människor som förstår sådana här saker av sig själva redan som barn. Carl Bildt har levt sitt liv inom politiken men inte tillgodogjort sig de enklaste och mest basala av politiska insikter. Dock har han lyckats involvera sig i internationella skumraskaffärer med olja och vad det nu är (vem bryr sig om de snuskiga detaljerna). En riktig tönt.
Nej, ingen behöver sitta själv och filsosofera över vad som är ett yttrande eftersom lagstiftaren redan formulerat vad rätten gäller:
RF 2 kap 1§:
Citat:
Var och en är gentemot det allmänna tillförsäkrad
1. yttrandefrihet: frihet att i tal, skrift eller bild eller på annat sätt meddela upplysningar samt uttrycka tankar, åsikter och känslor,
...