Citat:
Ursprungligen postat av
Iradeorum
Fast nu är ju inte det sant. Ryssland har stöd av flertalet länder i världen. Exempelvis av stora icke-kommunistiska länder som Indien. Kina är dessutom bara nominellt kommunistiskt.
Jo, det är sant. Många länder är neutrala, men bland de som aktivt stöttar dina kommunistvänner i Sovjet/ryssland finns bara andra kommuniststater. Tror du det är en slump att din hjälte får stöd från Nordkorea och Venezuela? Känns det bra? Tror du på friheten i Kina, förresten?
Vad du som kommunist inte förstår är att anledningen till att många länder är neutrala beror enbart på deras ledare. Invånarna i nästan alla de länderna vill leva i väst och inte i kommunistiskt styrda länder. Dock syns aldrig deras uppfattning.