Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Hillary Clinton raderade 33,000 emails till ‘Clinton Foundation’ som hon mottog under tiden hon var utrikesminister. Uppenbarligen mottog hon ‘donationer’ i utbyte mot gentjänster i hennes roll som USAs utrikesminister. Clintons byggde upp en enorm förmögenhet. Det är det Trump hela tiden refererar till.
Om Clinton raderat epostmeddelanden så är detta i sig inget olagligt och därför inte heller åtalsbart.
Trump hävdar visst detta ja, men det räcker inte att hävda massa saker om man inte heller kan bevisa det i sak.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Nancy Pelosis lyckas alltid pricka in när det är dags att köpa aktieoptoner innan viktiga kongressbeslut, s.k. insider trading. Hon är den politiker som byggt upp den absolut största förmögenheten under sin tid i kongressen.
Mig veterligen har Nancy Pelosi skrivit på STOCK Act som förbjuder kongressmedlemmar att handla på information:
https://pelosi.house.gov/news/press-...e-of-stock-act
https://en.wikipedia.org/wiki/STOCK_Act
Är väl inte omöjligt att hon exempelvis gjort affärer via sin man eller någon annan bulvan, men det finns inget som hindrar en domstol att väcka åtal ifall det nu skulle finnas bevis för att hon bedrivit insiderhandel.
Mig veterligen har inget sådant bevis ännu framkommit, dessa anklagelser blir därför precis som ovan, enbart påståenden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Joe Biden har gemensamt företag med sin bror och sin son Hunter. Där gäller skämskudde vad gäller korruption på absolut maximal nivå. T ex har Hunter av någon anledning betalat $50,000 i hyra för huset i Maryland till sin käre far. Den totalt inkompetente och knarkande sonen var anställd som advokat i Ukraina och lyfte en lön på $80,000 i månaden. Samtidigt fick Hunter via deras gemensamma bolag miljoninkomster från Kina.
Kan inte se att något av detta skulle vara olagligt. Med det sagt så är det kanske inte det bästa att som president driva affärsverksamhet på sidan av sin position, men å andra sidan gjorde även Trump detta. Dessa anklagelser blir därför precis som ovan, enbart påståenden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Trump står åtalad för en räkning på $130,000 som är en piss i mississippi i jämförelse med korruptionen ovan.
Skillnaden här är att det uppenbarligen finns bevis för detta, eftersom en åklagare valt att väcka åtal, till skillnad mot allt du radat upp ovan.
Bevis är A och O för att ställa någon till åtal, utan bevis finns det ingen anledning att väcka åtal.