Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-04-22, 17:17
  #157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BombaRom
Ultra-patetisk kärring som tar en massa onödig plats i media. Fyfan vilken pinsam bögfitta!


Sjukt att hon får detta mediautrymme. Metoo förstörde för otaliga där ute. Som låtit sig hållas i det tysta under så många år.
Citera
2023-04-22, 20:24
  #158
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ralphsson
https://omni.se/kajjan-andersson-for...obben/a/zEVVnO

"Kajjan Andersson: Förlåt för min del i Metoo-mobben
Efter att ha läst SVT-journalisten Lina Makbouls bok om Uppdrag gransknings Metoo-reportage vill ”Instafeministen” Kajjan Andersson säga förlåt. I en debattartikel i Expressen skriver hon att boken, som beskrivs som Makbouls upprättelse, var en välbehövlig rak höger för henne själv.

”Som de flesta tyckte jag att programmet, genom sin blotta existens, ’ställde sig på förövarnas sida’”, skriver Andersson.

Hon ber nu om ursäkt för att hon gjorde sig själv ”till en del av mobben som vägrade utrymme för reflektion, ifrågasättande och nyanser”.



Till skillnad från majoriteten män konstaterar vi med forskning och studier i ryggen att det finns mängder av kvinnor därute som saknar logik som främsta egenskap. Denna kvinna, Kajjan Andersson har dock samvetskval och går ut såhär i efterhand och med nya glasögon och säger att hon gjort fel. Hon har agerat fel mot alla de män hon hängt ut under Me-too och nu vill hon göra om och rätt.

Hon har smutskastat otaliga män under ett drev som varit ytterst skadligt för många många oskyldiga män där ute under de senaste åren. Kajjan är bara en i mängden av alla kvinnor som hetsat och hängt ut men Kajjan tar nu ansvar och vill nu att fler gör det samma. Men kan vi utkräva att fler faktiskt går ut och tar sitt ansvar i den hetsjakt som pågått det senaste och i ytterst många fall mot helt oskyldiga män?

Jag personligen känner hundratals manliga kompisar som inte vågar gå ut och träffa kvinnor längre. Varför? Ja det är lätt för er som aldrig varit med om helvetet att bli oskyldigt anklagad men jag kan gott säga er att det är ärr, ja riktiga ärr som sitter kvar, kanske för vissa livet ut. D.v.s inget att skoja bort.

Undertecknad är också en av de som blev felaktigt anklagad. Av en obalanserad tjej som ångrade sig i efterhand och bara ville bli en i drevet. Ni vet en av de som skrev Me-too på instagram för att få ryggdunkningar på den egna profilen.

Jag tycker vi män ska mobilisera, kraftsamla och stå enade i att vi behöver en ursäkt, vi behöver bli rentvådda. En gång för alla. Den här kvinnan har ett ansvar, hon har tagit den och gått ut och bett om ursäkt då verkligheten uppenbarligen kommit förbi henne. Men var är alla andra tusentals kvinnor som förstört livet för oskyldiga män där ute genom felaktiga våldtäktsanklagelser?


Feministiska butthurtinlägg undanbedes helt och hållet. Detta är inte deras tråd. De har fått gråta ut alldeles för många gånger det senaste. Den här tråden är enbart för de män som vill ventilera ang. det helvete de varit med om när de fått bli offer för den mobb som tog över under Me-too hysterin. Den som stillat sig lite grann senaste året men där tusentals män runt om i vårt avlånga Sverige faktiskt inte vågar träffa kvinnor längre då de blivit skadade, fått ärr av dessa påverkade och hjärntvättade kvinnor som har velat sätta dit dessa män till varje pris bara för att vara med i jippot.

Vad känner ni oskyldigt anklagade män där ute? Är det inte dags att vi kommer ut och gör våra röster hörda? Hur länge ska vi fortsätta vara tysta? Är det inte nog nu?

Det där tror jag inte på för ett ögonblick, att kajjan skulle ha läst en bok istället för att doppat den i majonäs och glas för att därefter slukat den som en utsvulten hyen förfaller mig orimligt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback