Flashback bygger pepparkakshus!
2023-03-21, 13:15
  #1
Medlem
Skärpta regler om återbetalningsskyldighet för den som döms för brott kommer att leda till ökad skuldsättning och därmed ökade kostnader för Kronofogden.
Det skriver myndigheten i ett remissvar till regeringen.

https://www.dagensjuridik.se/nyheter...ningsskyldiga/

Vad anser ni om detta?
Citera
2023-03-21, 13:24
  #2
Medlem
Helt rätt, låt kaosblattarna betala.
Citera
2023-03-21, 13:37
  #3
Medlem
Stormpiskares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ttsenastenytt
Vad anser ni om detta?
"en kostnadsökning på mellan 3-5 miljoner kronor årligen". Det är ju i princip ingenting.
Citera
2023-03-21, 13:38
  #4
Medlem
Om man efter avtjänat straff får stanna kvar på anstalt och jobba av skulden så skulle det bli ett riktigt incitament att överge den brottsliga banan.
Alternativt att klanen får lösa ut sin medlem; då kommer klanen själva börja se till att dom inte åker fast igen (till exempel genom att börja med föräldrauppfostran och att barnen får öva på impulskontroll). Hur klanen sedan får den dömde att återbetala pengarna är ett internt problem inom släkten.

För minderåriga brottslingar är det väl självklart att man skall göra införsel på vårdnadshavare; många av dem bor ju numera i radhus, kör XC90 etc. Brott lönar sig, och det ser man nu även i media då någon placerar en sprängladdning hos föräldrarna. Då skall väl de pengarna användas för att kompenseras brottsoffer (där så är möjligt).

Hur som helst skall ju brottslingen betala, inte samhället. Det är väl självklart?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in