Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2023-03-13, 22:39
  #25
Medlem
DennisOlofs avatar
Med tanke på olyckan och vad andra skriver i tråden kanske det vore lämpligt om man ändrade rutiner och regler. Man borde sätta upp varningsskyltar, brant trappa och andra åtgärder. Det kanske skulle få folk att tänka till en extra gång att ta det försiktigt i trappan om den är mycket brant. Speciellt eftersom det här är en buss med mycket människor som ska upp och ner i just dessa branta trappor.

Jag har själv gått i en del trappor som enligt de byggregler och standarder som finns egentligen är för branta, man måste gå snett uppför eller nerför trappan för att inte halka av och det finns räcken för att hålla sig kvar i trappan. Det var lite läskigt dom gångerna jag behövde gå i dessa korta branta trappor.

Kroppen tål mer än huvudet och det hemska med slag mot huvudet är att man kan få hjärnblödningar man inte upptäcker. Och i detta fall var det förmodligen maximal otur men statistiskt sett så händer ett antal olyckor varje år där folk dör i hemmet. Tragiskt men inte så mycket man kan göra åt den saken.
Citera
2023-03-14, 08:33
  #26
Medlem
DraconianTimess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Det verkar ju vara vettigt. Ännu bättre om ingen går när bussen kör.

Jo fast tex. toaletten finns på nedervåningen. Just när du är på väg till att gå och urra då kommer ett kränkt BMW mongo och tokbromsar framför bussen för att chauffören inte lämnade plats när BMW mongot skulle tränga sig.... olyckan är ett faktum
Citera
2023-03-14, 12:08
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DraconianTimes
Jo fast tex. toaletten finns på nedervåningen. Just när du är på väg till att gå och urra då kommer ett kränkt BMW mongo och tokbromsar framför bussen för att chauffören inte lämnade plats när BMW mongot skulle tränga sig.... olyckan är ett faktum
Man får väl planera sina toabesök så att de inte sker när man åker buss. Det fungerade förr så det borde även kunna göra det idag. Tror inte ens att lagen tillåter det? Det är väl inte mindre farligt att gå runt i bussen eller sitta på toa när den kör i full fart? Inte minst olyckan(?) i Hörby med en buss som välte visar väl vad som kan hända även på en motorväg. Man ska sitta på sin stol under hela resan med bilbälte på!
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback