Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-04-06, 21:47
  #241
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Turkarna oavsett islam är samma utrotningspack som araber, båda är muslimer, men finns många andra etniciteter som är muslimer och djävla utrotningspack. Du glömde kalderna och assyrierna som turkarna också utrotade i Turkiet.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Skitsnack du kommer med. Fakta är att araber och turkar är i allmänhet värsta sortens barbariska folkmördare som i allmänhet hyllar utrotningen av kristen ursprungsbefolkning dom begått och att ha tagit deras land.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Araberna är definitivt lika barbariska som turkarna och hade många kristna slavar och sexslavar samt i stort sett utrotat den kristna ursprungsbefolkningen Mellanöstern.

Trist att du har en så hatisk och stereotyp uppfattning om muslimer. Ungturkarna mördade förvisso många kristna - även kaldéer och assyrier - i det som brukar kallas för det armeniska folkmordet, men det var återigen främst ett etnonationalistiskt folkmord av samma typ som Förintelsen. Tror du på fullt allvar att Hitler mördade judar på grund av deras religion?

Vad gäller araberna, så var de alltså själva förtryckta av turkarna. Att araberna till slut reste sig bidrog till det ottomanska imperiets sammanbrott.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Spelar ingen roll om USA bombar Egypten eller regimen ändras, araberna kommer fortsätta massvåldta koptiska kvinnor och bedriva terror mot kristna vars land dom tagit, araber och turkar likadana.

Det stora flertalet av de egyptiska muslimerna tar avstånd från våldet mot kopterna. Det är en liten grupp extremister som ligger bakom våldet. Tyvärr fick extremisterna vatten på sin kvarn efter militärkuppen 2013 som avsatte den folkvalde presidenten Mohamed Morsi.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Osama Bin Laden struntade i att bombningarna dödade även kristna som idag inte finns längre i Beirut, araberna har utrotat och kristna fick fly för sina liv, vars land araberna tog.

Osama bin Laden talade inte om muslimska eller kristna barn, han talade om arabiska barn. Han såg sig själv som en antikolonial frihetskämpe, inte som en religiös ledare. Sedan är det ett faktum att det främst var militanta islamister som sökte sig till hans rörelse, vilket kom att prägla dess utveckling i en alltmer fanatisk riktning.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Skitsnack. Kristen ursprungsbefolkning skulle inte hylla ryssarna om Ryssland inte hade räddat många kristna i Syrien. Det finns inte många kristna i Syrien, men av dom så räddades en hel del av Ryssland och det vet den kristna ursprungsbefolkningen och är tacksam, dom är inte tacksama till USA för det är inte USA som har räddat många som annars hade dödats.

Alla syrier, både muslimer och kristna, har anledning att vara tacksamma mot ryssarna. Min poäng var att de tyvärr kom för sent för att rädda många av dem.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Slaveriet var inte alls uppfunnet av kristna, det fanns långt innan kristendomen. Turkarna och araberna var obarmhärtigt barbariska i sin ockupation, dom som inte var muslimer behandlades barbariskt, massor med kristna barn togs ifrån sina kristna föräldrar arabifierades och turkifierades. Många kristna kvinnor tog turkarna och araberna som sexslavar. Turkarna och Araberna är definitivt värsta slavhandlare som funnits. Inget slår deras barbariska slavhandel. Barbareskkriget stoppade inte turkarnas slaveri, araberna fortsatte ju med slaveri även efter barbareskkriget.

Slaveriet uppfanns inte heller av muslimerna, vilket var min poäng. Det har som sagt funnits sedan antiken, förmodligen sedan förhistorisk tid. Tio Guds Bud legitimerade slaveriet (tionde budordet) långt innan Jesus och Muhammed föddes.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Fast du hittar inte idag terror mot muslimer som begås av kristna, inget som ens kommer i närheten av terrorn som muslimerna än idag begår mot kristna.

De afrikanska muslimer (och kristna) som föll offer för den kristna terrorsekten Herrens motståndsarmé håller nog inte med om det:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Herren...A5ndsarm%C3%A9

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Kristna är dom mest terroriserade i världen och det av muslimer. En del finns i denna artikel:

https://www.spiegel.de/international...-a-680349.html

De kristna i Mellanöstern har drabbats hårt, men det beror som sagt på våldsspiralen som matas och underhålls av USA:s krig. Muslimer, framför allt då shiiter, och andra religiösa minoriteter som jezidierna har också varit hårt drabbade av terrorn.

Citat:
Ursprungligen postat av Sltoft
Sedan har ju katolicismen horat med turkar, Krimkriget var ju katolikerna allierade med turkpacket. Under andra världskriget stödde Vatikanen katolska kroaternas massmördande av ortodoxa serber och massvåldtäkter samt värsta sortens slakt av deras kvinnor.

Richard West. Tito and the Rise and Fall of Yugoslavia, Faber & Faber, November 15, 2012.
Paris, Edmond (1961). Genocide in Satellite Croatia, 1941–1945: A Record of Racial and Religious Persecutions and Massacres. Chicago: American Institute for Balkan Affairs.

https://www.jpost.com/features/in-th...dentity-crisis

Krimkirget var ju framför allt en brittiskt idé, och britterna är inte katoliker.

Vad gäller de kroatiska fascisternas massmord på serber under andra världskriget så bör det natuligtvis fördömas lika hårt som andra massmord. Tyvärr hycklas det fortfarande en hel del kring detta, inte minst efter kriget i Bosnien då nästan bara serber dömdes av den förment neutrala krigsdomstolen trots många bevis på kroatiska krigsförbrytelser.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback