Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2006-07-23, 00:45
  #1
Medlem
Jag har hört att vissa regementen har kontakt med komvux och att man där ska kunna läsa upp betyg under sin värnplikt. Jag kommer rycka in snart och och undrar om någon har erfarenhet av konkurrenskomplettering?

Ska rycka in på T2 i Skövde så om någon har erfarenhet just därifrån vore det ännu bättre.
Citera
2006-07-23, 11:42
  #2
Medlem
Du får väl läsa lika mycket på komvux som om du inte skulle gjort lumpen. Något samarbete mellan FM och komvux har jag aldrig hört talas om. Men det var ett tag sedan lumpen.

Jag själv läste ett par ämnen under lumpen. Distanskurser i kvartsfart är att rekommendera eller kvällskurser om du bor på samma ort. Men vissa kommuner har jag märkt har dåligt med sådant. Stockholm däremot har många sådana genom NTI skolan.

Gå in på Stockholms hemsida, tryck ut en ansökan för de kurserna du vill läsa, lämna in den till din kommuns vuxenutbildning och hoppas på att de är villiga att betala den.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback