Citat:
Ursprungligen postat av
Ultramember
Sen kommer lösningen, som alltid har varit målet - avlyssna allt
Det gick rätt fort endå? Gängkriminaliteten tog endå 10år 2015-2025 att få igenom massa reaktioner och lagar. Denna peddogrej kanske max 5 år va?
P3 morgonpasset i morse: höga politiker och statstjänstemän ska undantas från övervakningen.
Hittar inga nyliga källor till just det påståendet, men det verkar vara publicerat redan för något halvår sen redan här, t.ex.:
https://www.patrick-breyer.de/en/posts/chat-control/ sök på "exempt" på sidan.
Hur var det där med att övervaka övervakarna. Det inger ju inte förtroende för de som sitter på makten eller att systemen kommer att fungera på ett tillräckligt säkert sätt direkt... Bilden av höga politiker som faktiskt sysslar med barnporr dyker ju direkt upp som en misstanke!
Till saken som det påskinas handla om, jag tänker mig att det hela snarare kan vara kontraproduktivt när det kommer att sätta dit pedofiler mm för hantering och spridning av CSAM - kommer bara leda till att de sitter på egen kammare med Raspberry Pi eller liknande dator som har fullständig icke avlyssnad FOSS installerad och pyssla med sin grej i helt krypterade kanaler.
När det kommer till t.ex. smartphones finns det någon slags allmän slentrian-acceptans att viss metadata numera läcker till nätjättar, och denna kanske kan användas i ett högprofilmål för att t.e.x påvisa att ett gäng pedofiler haft ett möte. Går den här lagen igenom så försvinner de flesta sådana möjligheter helt.