Citat:
Ursprungligen postat av
SpringCampaign
Hej jag har precis gått igenom lite gamla papper och insett att mitt svenska medborgarskap förmodligen förvärvades på fel sätt för 45+ år sen eftersom det på den tiden var olagligt med flera medborgarskap i Sverige men Sverige på den tiden brydde sig inte så mycket om internationella lagar och att jag på sätt och vis kidnappades av Sverige. Jag hade uppehållsrätt vid inresa pga min mor är svenska och sen ansökte hon åt mig utan att pappa skrev på och Sverige godkände.
Det har aldrig varit olagligt att ha flera med borgarskap i Sverige, men man fick inte behålla svenskt medborgarskap om man blev medborgare i ett annat land. Om man blev svensk medborgare så är det upp till det andra landet att säga upp det andra landets medborgarskap.
Om dina föräldrar inte var gifta och/eller din moder hade hela vårdnaden så behövde inte fadern skriva under medborgaransökan.
För 45 år sen blev barnen automatiskt svenska medborgare om modern hade svenskt medborgarskap. I en del andra länder så följde medborgarskap faderns. i vissa länder blir barnet medborgare om det föds där. Det innebär att det faktiskt finns barn som haft tre medborgarskap vid födseln..
Att säga upp svenskt medborgarskap är inte svårt om man är medborgare i annat land. Bor man kvar i sverige så måste man säkerställa PUT för det finns ett fåtal, framförallt svensk-britter som inte längre omfattas av EU-regler om de säger upp svenskt medborgarskap och är födda efter Sverige gick med i EU.