Citat:
Ursprungligen postat av
-Info-
Åtminstone i Bakhmut så dör det betydligt fler ryssar än ukrainare, enligt NATO:
Spelar ändå ingen roll, det dog massa ukrainare också. Bryr du dig inte om deras liv?
Tycker detta kriget är vansinne, deras makthavare borde skött det bättre än att låta hundratusentals människor dö. En katastrof är vad det är.
Och kom inte klaga på Putin nu, jag vet, men varför fortsätter man vansinnet när man vet hur Putin är? Borde dom inte väntat ut till någon annan tog över i Ryssland, åldersmässigt kan han inte väl arbeta länge till, speciellt i ett sådant krävande yrke?
Förstår inte varför dom är så besatta om dessa ställen dom bråkar om, är det värt att döda hundra tusentals människor för?
Citat:
Ursprungligen postat av
Kratatch
Du är en idiot som inte begriper varför vi bryr oss om Ukraina men inte skithål på en kvarts sväng runt planeten med helt annan kultur än oss och som dessutom följer en religion som vill utplåna oss.
Du borde skriva till de afrikanska och arabiska ledarna att de ska hjälpa sina grannar istället.
Men det är just det han menar, ni är hycklare. Vart var ni när Ryssland krigade mot andra länder? Detta sket ni fullständigt i. Så han har definitivt en poäng.