Citat:
Ursprungligen postat av
Nossenos
Förstår inte din kommentar. Jag reagerade på påståendet att Linn skulle ha nackdel i dagens lopp av sitt höga startnummer, vilket jag inte tror är fallet i ett lopp över tre mil som idag. Eller tror du själv att Linn hade haft mer krafter kvar sista kilometern av loppet av ett lägre startnummer? Linn gjorde ett fantastiskt lopp, var, liksom jag, nöjd med det. Kan bli ännu bättre nästa år. Ser redan fram emot det, och förresten säsongen är inte slut än.
Säg så här; hur ofta ser man en åkare med ett sådant högt startnummer vara inblandad i en medaljstrid? Det har alltså inget att göra med att hon startade lite längre bak, vilket som du säger inte spelar någon som helst roll på 3 mil.
Jag vill bara understryka att hon har en väg tillbaka till världstoppen rent formellt (därav högt startnummer) men att hon gör den resan i rekordfart.
Man kan faktiskt jämföra med Johaug vid hennes återkomst säsongen 2018/2019.
I början startade hon ju nästan sist pga 2 års frånvaro, men åkte snabbt förbi alla och vann oftast överlägset ändå. Skillnaden mellan Johaug och Svahn är emellertid att den senare kommer tillbaka efter svår skada och lång rehabilitering med uppbyggnadsträning, medan Johaug tränade för fullt under hela sin avstängning. Att Johaug snabbt skulle vara tillbaka i absoluta toppen var alltså väntat. Men att Linn Svahn skulle vara och nosa på medalj i både sprint OCH tremil redan nu är storslaget.
Jämför då också med en Stina Nilsson i absolut toppform vid OS 2018 när hon tog guld i sprint och brons på 30 km, då två ytterligheterna inom längdåkningen (f ö den åkare som Linn är mest lik när det kommer till de taktiska åkkvaliteterna, två mycket tänkande åkare).
Efter allt mitt pladdrande så är vi är alltså helt eniga i att hon gjorde ett fantastiskt lopp efter sina förutsättningar, och med dagen i backspegeln kan man även fundera på uttagningen till stafetten (men det kan man ju alltid

).