Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2023-03-04, 11:51
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pibesill
Det känns som du har flyttat målstolparna lite, om tullen vill åka ambulans så får de göra det det var kunskapsnivån som jag har synpunkter på.

Det var du som hävdade följande

Det är inte helt ovanligt att poliser/tulltjänstemän får en överdos av någon knarkform och kollapsar på plats.

Och jag bad dig komma med ett svenskt exempel på ovanstående, men det var det svårare med.

De exempel du hänvisar till är ej relevanta och visar din egen kunskap inom ämnet, men som alla så har du rätt till att ha en åsikt.

Jag har haft samma synpunkt hela tiden. Jag ansåg från början att det var bra att ambulans tillkallades. Om du inte uppfattat detta så är det bara att beklaga. Kanske du kan öva upp din läsförståelse?

Som jag skrev. Du däremot kräver just ett svenskt exempel. De exempel jag gav var amerikanska så tydligen dög de inte.
Jag hänvisade även tillbaka till denna tråd, för där har du ett exempel, men tydligen duger inte det heller.

Det är inte min kunskapsnivå som skall debatteras här.
På vilket sätt är de tre exempel jag dragit, inte relevanta? Är det för att du anser att det är så, för att det missgynnar din tes?
Sedan känns det jävligt tramsigt att märka ord och låta diskussionen övergå till att handla om någonting jag har skrivit istället för att debattera själva huvudämnet, tullare som blivit sjuka vid ett tillslag i Solna.
Citera
2023-03-06, 16:42
  #38
Medlem
De droger jag tänker på när det gäller polis/tull tillslag och att de blir sjuka i samband med inandning är Chrystat meth och fentanyl.
Speciellt fentanyl.
Citera
2023-03-07, 08:13
  #39
Medlem
Spännande

Tullen slog till mot studenthuset i Solna.

Nu har en kinesisk medborgare i 30-årsåldern häktats misstänkt för narkotikasmuggling och grovt narkotikabrott.

Motiv?
Kineser brukar väl syssla med plugg och spionera åt staten, vad hände här?
Spelskulder?
Citera
2023-03-07, 09:23
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av usr1
Spännande

Tullen slog till mot studenthuset i Solna.

Nu har en kinesisk medborgare i 30-årsåldern häktats misstänkt för narkotikasmuggling och grovt narkotikabrott.

Motiv?
Kineser brukar väl syssla med plugg och spionera åt staten, vad hände här?
Spelskulder?

Länk till artikel i expressen gällande den misstänkte 30-åringen.

Motivet är väl rätt självklart, personen i frågan ville göra lite flis helt enkelt.

I den tidigare artikeln stod det att det var ett studentboende, nu nämner de bara en lägenhet. Någon som vet var detta studentboende kan tänkas ligga?
Enda jag känner till är att Handels har ett studentboende för internationella studenter där.

Är det stökigt i Huvudsta generellt, det ligger ju relativt centralt och nära Solna centrum?
__________________
Senast redigerad av wyxlock 2023-03-07 kl. 09:26.
Citera
2023-03-09, 12:06
  #41
Medlem
Det skedde i Pax på Emmylundsvägen. Var där när tillslaget skedde.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback