Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-03-02, 16:14
  #961
Medlem
seaworthys avatar
Norrbaggarna vallade ju bort sig i ett helt OS så dom om några borde väl veta hur mycket det påverkar.
Citera
2023-03-02, 16:15
  #962
Medlem
”Norge fick allt att stämma, även om det syntes att de hade sämre skidor än Sverige på andra sträckan. De var i en klass för sig. Jag tycker att det är patetiskt om en vallachef skulle stå och diskutera vad det verkligen var som gick knas i dag”, säger Myhlback.
Citera
2023-03-02, 16:15
  #963
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lantarbetaren
Nej det lär inte bli någonting där, placering 5-8 kanske.
Inte ens i skidor damer kan vi vara bättre än Norge.
Trippel norskt i distansloppet?
En tung besvikelse.
Sverige kan inte bygga framgång

Snarare du som är "motgångssupporter". Tar vi två medaljer på tremilen ser man väl inte röken av dig här. Roligare för vissa att frossa i motgångar än att glädjas över framgångar.
Citera
2023-03-02, 16:16
  #964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stifmeister89
Jag tror inte att skidorna var så dåliga som de vill få det till. Visst, det fanns de som hade bättre men samtidigt kan det även vara så att exempelvis Östberg fick med sig mycket mer fart över krönen då hon hade mer krafter.

En smart åkare med sämre skidor hade insett att man inte lägger sig längst fram och förbrukar mer krafter än nödvändigt. Vad trodde Frida skulle hända när hon låg längst fram med "sämre skidor" och tog all vind?
Enig, stor skillnad att gå med fart över krönet än att stappla över. Inte heller Fink gled om utför utan gick sedan om uppför i nästa backe.
Frida är nog den med störst kapacitet av alla när allt stämmer men måste lära sig taktik och olika upplägg på loppen.
Citera
2023-03-02, 16:16
  #965
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av joow
Tre stafetter under Byström, två brons är facit. Grip hade raden 2-5-0 med betydligt sämre lag


Grip fick sparken som belöning, Byström får förlängt kontrakt med 4 år.
Citera
2023-03-02, 16:16
  #966
Medlem
ziracorns avatar
Kan inte annat än att hålla med. Ebba ok, Frida ett vrak...
Citera
2023-03-02, 16:16
  #967
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rcs
För sporten har det absolut ingen som helst betydelse om det är Sverige eller Norge som vinner.

Det har du rätt i. Hade varit kul om Finland fick fram lite nya förmågor någon gång.
Citera
2023-03-02, 16:18
  #968
Medlem
ackefoleys avatar
Med lite distans till det hela är det väl inte nödvändigtvis så att svenskorna hade usla skidor, men att de andra nationerna hade bättre vilket åkarna poängterar. Sen att Myhlback verkar nöjd när skidorna är ok är mycket märkligt, måste ju sikta på att ha bäst. Efter ett gott första intryck har han verkligen sjunkit i mina ögon.

Sen hade ju framförallt Frida en riktigt dålig dag också. Den enskilt kanske viktigaste faktorn.
Citera
2023-03-02, 16:19
  #969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ahmed945
Mycket vind blir det när det blåser 1m/s och går i 10km/h

Fast det blir ju ett extra motstånd när åkaren ligger längst fram. Visst, kanske inte vind i den bemärkelsen, men motståndet gör att man förbrukar mer krafter när man ligger längst fram. Dessutom kan en åkare som ligger i rygg på den som ligger längst fram i klungan komma med betydligt högre fart när de väljer att gå ut. Det är ganska grundläggande kunskap. Eller har du aldrig tänkt på varför så många åkare väljer att ligga i rygg på den som leder inför ett upplopp?
Citera
2023-03-02, 16:20
  #970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ackefoley
Med lite distans till det hela är det väl inte nödvändigtvis så att svenskorna hade usla skidor, men att de andra nationerna hade bättre vilket åkarna poängterar. Sen att Myhlback verkar nöjd när skidorna är ok är mycket märkligt, måste ju sikta på att ha bäst. Efter ett gott första intryck har han verkligen sjunkit i mina ögon.
Man undrar ju om det bara är vissa åkare som får skylla på skidorna. Calle verkar ju vara en vän till familjen och när han gnällde tyckte ju Myhlback det var trist men att skidorna var Medium+. Både idag och Lillehammer kan man se med ögat att skidorna är kassa men då tänder han till och sågar åkarna istället.
Citera
2023-03-02, 16:21
  #971
Medlem
Har Frida hotat än om att hon ska/vill åka hem?
Citera
2023-03-02, 16:21
  #972
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Läste att Karlsson kollapsade helt utmattad.

Idag var det lite dåligt glid på de svenska skidorna. Men det stora problemet är Karlssons svajiga form. Hon klarar inte riktigt återhämtningen. Troligtvis måste hon klara att snabbare ta upp ny energi, läs vräka i sig kalorier på kort tid. Detta tar nog emot för henne.

Det är nog inget större fel på formen, då tar man inte två silver. Varken Frida eller Ebba var väl på topp idag.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback