Citat:
Ursprungligen postat av
c0mbiner
Varför är det så jävla svårt att få jobb inom IT, ens som support eller tekniker? Det tjatas ju om att 90.000 it-tekniker eller liknande, behövs under en 2-årsperiod och att folk sticker från branschen. Varför vill de då inte anställa? Varför är de så jävla kräsna och varför är de så jävla snåla med lönen?
Det har det gråtits över i mer än 10 år nu. Det är inte 90 000 IT-tekniker som behövs utan IT-specialister. Vad en IT-specialist är vet ingen, går bara anta att det är erfaren IT personal.
De ställen jag jobbat på som varit med i tidningar och gråtit över hur det saknas 90 000 inom IT har bara varit med för att få gratis publicitet. Faktum är att 2 av företagen hade anställningsstopp pga corona under tiden då dom gick med på att vara med i snyftartiklarna
Det som hände var att reporter bara dök upp på företaget och ville ha intervju helt oplanerat.
Det handlar även om att folk ska utbilda sig så man har flera att välja på och därmed sänka lönerna. Det är det som sker i bland annat schweiz nu.
Även att IT personal inte ska kunna ha lika mycket frihet eller kunna ställa krav.
Har skrivit det säkert 100 gånger förut här på forumet men jag skriver det igen. Det behövs kompetent och erfaren IT-personal och inte massa nya oerfarna.
Låt er inte luras av snyftartiklarna i media.