Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-02-27, 17:43
  #157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yolololz
Ja bara att plocka upp koranen och lära sig sharialagarna när Åkesson förvandlat Sverige till en Turkisk koloni
Jag tror absolut du har rätt i den frågan om att vi kommer gå med i NATO.

Att västvärlden blir fattig och svar är en riktig gåva från gud till Kina. De får allt de någonsin kunnat drömma om utan att lyfta ett finger.
Kinesen har tålamod och planerar hundra år fram i taget något Sverige kunde lägga sig på minnet.
Hade Sverige planerat in i framtiden hade koranen och sharialagarnas missionärer aldrig fått tillträde till Sveariket.
Citera
2023-02-27, 18:06
  #158
Avstängd
JajoNej666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emtor
Kinesen har tålamod och planerar hundra år fram i taget något Sverige kunde lägga sig på minnet.
Hade Sverige planerat in i framtiden hade koranen och sharialagarnas missionärer aldrig fått tillträde till Sveariket.
Muslimer behövs i det kommande kriget, hata inte vi är allierade med många nationer du ogillar...Kina, Nord Korea och Ryssland är det stora hotet, därför behövs muslimer med, Kina har många invånare.

Vinner Kina och Putin med rasist kortet är det kört för oss om arbaberna väljer deras sida.
Citera
2023-02-27, 18:51
  #159
Medlem
Z.Topeliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fyfaan
"– Respektera vår rätt att leva på vår mark, ta er ur vårt territorium, sluta bomba oss, sluta döda civila... stoppa bombningarna."

Mycket rimliga krav från Ukraina. Ryssland lämnar Ukrainas gränser. Putin kommer inte acceptera detta. Så länge Putin inte accepterar det här så kommer kriget fortsätta.
Kina skiter fullständigt i vare sig Ryssland eller Ukraina. Kina är bara intresserad av Kina

Det Kina gör nu är att suga på fingret och se åt vilket håll det blåser..

Att bita den hand som föder en ….
Citera
2023-02-27, 19:00
  #160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yolololz
Folkomröstningen i krim är från 2014.

Att Ryssland gått in med militär och valen i övriga delar av donbas gick för snabbt är så klart fel och de borde ha riktiga legitima folkomröstningar som ses över av FN om de är seriösa och låta folket som bor där välja.

Men ett val utan fusk skulle med 99% innebära att de vill tillhöra Ryssland.


Här kan man se mycket av hur det gick till innan "valet"
https://youtu.be/TNKsLlK52ss

Väldigt bra reportage serie ifrån den tiden, speciellt nu satt i kontext.
Citera
2023-02-27, 19:28
  #161
Medlem
SwizzerNöts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fyfaan
Källa på att ryska befolkningen dödas i Donbas? Vill se foton och videoklipp. Sen när var det på tal om kärnvapen i Ukraina? Det här är något enbart Ryssland har hävdat utan att kunna visa någon källa till det påståendet. Har baltstaterna väster om Ryssland kärnvapen? Strunt.

Kolla på valfri sida som inte lyder under västregimen. Tror du bomberna som dagligen spränger skolor i Donbas inte dödar någon? Även direktkontrollerad västpropaganda som wikipedia listar döda civila https://en.wikipedia.org/wiki/Casual...-Ukrainian_War.

Hur vet du att baltstaterna inte har kärnvapen? Är du ÖB i förklädnad?
Citera
2023-02-27, 19:32
  #162
Medlem
SwizzerNöts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moscow-Mule
Innan det att Ryssland startade krig mot Ukraina 2014 förekom det i princip inget våld mellan ukrainare och ryssar i Donbass-regionen.

Du kan leta hur mycket du vill men kommer inte att hitta något som är i närheten av några fakta som pekar på något annat än att det i maj 2012 blev lite sammandrabbningar Donetsk mellan ukrainska nationalister och pro-ryska demonstranter. Våldet började när en grupp ukrainska nationalister försökte störa en pro-ryska demonstration genom att bränna en rysk flagga. De pro-ryska demonstranterna svarade med våld, vilket ledde till skador och arresteringar på båda sidor.

Det enda som hände var att några skadades, inklusive poliser som försökte ingripa vilket med andra ord inte är mer än en Stockholmsderby i Allsvenskan. Flera personer, inklusive både ukrainska nationalister och pro-ryska aktivister arresterades.

Trots några mindre rapporter om nationalistiska och separatistiska tendenser bland etniska ryssar i Donbass-regionen och vissa fall av trakasserier och diskriminering av både ukrainare av rysktalande invånare var dessa incidenter mycket isolerade och eskalerade inte till storskaligt våld förrän 2014.

Sluta att använda din efterblivna hjärna att sprida lögner.

Du borde lyssna på Oliver Stone, amerikan som beskriver hur det gick till. Det fanns t.ex. dödspatruller med nazistisk koppling som drev runt och dödade ryssar.

Det kan tyckas självklart att det inte är diskriminerande att förbjuda det ryska språket, men vissa tolkade det felaktigt som första steget i att öka förtrycket mot en minoritet.
Citera
2023-02-27, 20:38
  #163
Medlem
Lofns avatar
Kina kanske ser möjligheter att sälja vapen till Ukraina. Ukraina har ju fått jäkligt mycket pengar att spendera. Win win för Kina. Sälja vapen till båda sidor och se dem försvaga varandra.
Citera
2023-02-27, 21:11
  #164
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JajoNej666
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...sag-var-hemskt

Volodymyr Zelenskyj kallade till pressträff på årsdagen för invasionen.

Där meddelade han att han ska träffa Kinas ledare Xi Jinping för ett fredsmöte.

– Det kommer vara fördelaktigt för säkerheten, säger han.


Kommer det äntligen bli fred eller kommer Kina lyssna på Putin och fortsätta stötta militärt?

Zelednsky är öppen för fred för att det går inte bra för dem..
Citera
2023-02-27, 21:53
  #165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Zelednsky är öppen för fred för att det går inte bra för dem..


Det är väl bra om Zelenski träffar Kinas president - finns väl inget att förlora på ett sådant möte. Undrar litet annars varför Zelenski på senare tid avskedat medarbetare. Igår avskedade han en högt uppsatt ukrainsk befälhavare, utan att uppge varför.

Befälhavaren Eduard Moskalyov har varit verksam i striderna i de hårda drabbningarna i östra delarna av Ukraina, bland annat i Donbas-regionen.

Han blev befälhavare mars 2022, kort efter Rysslands storskaliga invasion av Ukraina. Jag tror annars att Zelenski då allt lovat militär material, tanks, etc, kan användas i fält så kommer en ukrainsk offensiv som ryssarna får svårt att stå emot.
Citera
2023-02-27, 22:41
  #166
Medlem
Det märktes att Ryssland avvaktade till efter paraolympic att invadera. Det gick väl inte många dagar därefter förrän den förrädiska invasionen inleddes.

ETT GIGANTISKT MISSTAG AV XIE att ge tillstånd till invasionen.

Han trodde nog att Ryssland skulle klara av det inom några veckor och sedan skulle det besvärliga vara över.

Nu sitter Xie i rävsaxen men att tala med Zelenskyi kan aldrig vara fel.
Citera
2023-02-27, 22:59
  #167
Medlem
Fyfaans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SwizzerNöt
Kolla på valfri sida som inte lyder under västregimen. Tror du bomberna som dagligen spränger skolor i Donbas inte dödar någon? Även direktkontrollerad västpropaganda som wikipedia listar döda civila https://en.wikipedia.org/wiki/Casual...-Ukrainian_War.

Hur vet du att baltstaterna inte har kärnvapen? Är du ÖB i förklädnad?

Återigen, vill ha bevis och inte anekdoter från främlingar på internet. De siffrorna är döda civila på båda sidorna och inte enbart de "oskyldiga separatisterna". 306 av de är dessutom från flygplanet Ryssland sköt ner. Om du inte är bekant med krig och militära konflikter så kan jag berätta att det alltid stryker med civila, men det finns inga bevis på något form av folkmord som Ryssland hävdar.

Det spelar ingen roll om Ukraina går med i NATO eller inte när det kommer till hot om kärnvapen för Ryssland, baltstaterna är redan vid gränsen. Väst behöver inte Ukraina i NATO. Men nu vill vi ha det för att ryssarna är så jävla äckliga.
Citera
2023-02-27, 23:14
  #168
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SwizzerNöt
Du borde lyssna på Oliver Stone, amerikan som beskriver hur det gick till. Det fanns t.ex. dödspatruller med nazistisk koppling som drev runt och dödade ryssar.

Det kan tyckas självklart att det inte är diskriminerande att förbjuda det ryska språket, men vissa tolkade det felaktigt som första steget i att öka förtrycket mot en minoritet.

Visst! Höjden av intelligens är ju såklart att hellre tro på en enskild snubbe än att titta på alla de fakta som finns från alla källor och sedan bedöma vad som är mest trovärdigt. Gissar att du dessutom är den där typen av fåne som inbillar sig själv att du ”tänker själv” också. Ha ha 🤡

Men visst. Det är lite jobbigt. Man måste läsa skriven text och framför allt så betyder det att man måste inhämta information från andra källor än TikTok.

Det finns noll belägg eller fakta som styrker ditt påstående (eller hans) och vi vet alla att du på sin höjd (om du ens kan det) bara kommer föröka styrka ditt påhittade TikTok-fakta men någon annan jävla på påhittad TikTok-källa. Det är så ni fungerar.
__________________
Senast redigerad av Moscow-Mule 2023-02-27 kl. 23:16.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback