Citat:
Ursprungligen postat av
nedboy
Uppenbarligen så behöver man det eftersom du inte har presenterat något bevis som är hållbart.
Ingen har presenterat motsatsen heller. Pfizer är kända för att försöka köpa ut sig för miljarder i domstolar dom blivit dömda i, varför skulle dom inte kunnat ha gjort något liknande här?
Minns ni inte när dom hävdade att lyrica var helt ofarligt och inte beroendeframkallande? Visade sig att vara bland dom tyngsta och mest beroendeframkallande medicinerna som funnits och det verkar också skada hjärnan. Innan det blev narkotikaklassat så hann dom göra enorma stålar på det då medicinen var väldigt dyr kan jag minnas enligt dom som fick det på recept.
Återigen, dom har blivit dömda i domstolen för att dom ljugit om sina produkters säkerhet, vid upprepade tillfällen, så varför skyddar ni och litar blint på dom? Vinner ni något ekonomiskt på det?
Jag vet inte vad som är sant eller falskt här men tycker ni som skyddar Pfizer blint är helt naiva får som inte vill acceptera att ni blivit lurade av en firma som bara vill skinna er på pengar (ibland som med covidvaccinen som fördubblade deras förmögenheter, som redan var astronomiska innan pandemin).
Jag hävdar inte att Pfizer är demoner som aldrig skapat en säker produkt, det är mycket mer nyanserat än så men det ligger i deras intresse att skydda sitt varumärke, PV satte nog hård stress och press på Pfizer då det fick stor uppmärksamhet i media.