Citat:
Ursprungligen postat av
Statistenidittliv
Så skolan har varit utformad för flickor i 50år alltså?
Så vad är det som anpassats så fruktansvärt mycket till flickors fördel? Att lärarna inte längre slår eleverna med linjaler?
När jag pluggade till lärare (dock utan att bli färdig) så fick jag höra att det där med att sitta still vid sin bänk och arbeta själv passar flickor väldigt bra, och passar pojkar väldigt dåligt. Till och med stillasittande grupparbeten passar pojkar sämre än det passar flickor.
Det verkar vara biologiskt betingat att flickor gillar att sitta still och pyssla medan pojkar vill ha långt mer energiska aktiviteter: springa runt och härja är väl den typiska pojkleken.
Sedan, i tider då det pratas om att man måste kunna känna igen sig i sina representanter och liknande, så är det i stort sett bara kvinnor i grundskolan. Om nu igenkänningsfaktorn är så viktig så har pojkar ingen att känna igen sig i i skolan: de möter bara kvinnor! Möjligen är vaktmästaren man, men det är någon som pojkarna sannolikt inte har så mycket att göra med.